statystyki

Zwolnienie nie uprawnia policjanta do dodatkowych zarobków

autor: Bożena Wiktorowska25.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:22
policja policjant

Uznał bowiem, że dopuszczalne jest wykonywanie podczas zwolnienia usprawiedliwionej aktywności zawodowej, szczególnie jeśli ma ona charakter społeczny.źródło: ShutterStock

Komendant wojewódzki ma prawo obniżyć uposażenie chorego policjanta, jeśli ten zwolnienie lekarskie wykorzystuje do pracy zarobkowej. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który był korzystny dla funkcjonariusza.

Powodem sporu był rozkaz personalny komendanta rejonowego policji, który odebrał swojemu podwładnemu prawo do uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego. Okazało się bowiem, że w czasie przebywania na chorobowym mundurowy uczestniczył w posiedzeniach dzielnicowego zespołu rozwiązywania problemów alkoholowych, za co otrzymywał wynagrodzenie. W czasie całego zwolnienia policjant brał udział w 15 spotkaniach. W ocenie komendanta postępowanie funkcjonariusza stanowiło więc nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego, do celów innych niż leczenie. Praca zarobkowa mogła zaś utrudniać proces leczenia i rekonwalescencji. Adnotacja dokonana przez lekarza na zwolnieniu, że pacjent może chodzić, upoważniała policjanta jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, a nie do pracy.

Policjant odwołał się od decyzji przełożonego. Uznał bowiem, że dopuszczalne jest wykonywanie podczas zwolnienia usprawiedliwionej aktywności zawodowej, szczególnie jeśli ma ona charakter społeczny. Co więcej – jego zdaniem – możliwa była kontrola jego stanu zdrowia po zakończonej chorobie. Skarżący uznał, że organ, wydając decyzję odbierającą mu prawo do uposażenia za okres choroby, nie uwzględnił zeznań lekarzy wystawiających zwolnienia, a przez to nie miał możliwości stwierdzenia, na czym polegały jego czynności podejmowane w ramach pracy w samorządzie i jaki był ich wpływ na zdrowie.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane