statystyki

Liczą się przepisy, którym podlega się od początku

autor: Paulina Szewioła19.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:16
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Spółka zdecydowała się ostatecznie dokonać naliczeń i potrąceń składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty wskazanej w ugodzie sądowej do polskiego systemuźródło: ShutterStock

Jeżeli w okresie zatrudnienia pracownika w polskiej firmie obowiązywało go ustawodawstwo Wielkiej Brytanii, to wypłata odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy powinna nastąpić zgodnie z przepisami brytyjskimi.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który zatrudniał u siebie pracownika, korzystającego ze zwolnienia z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce, na podstawie przedłożonego zaświadczenia A1. Po pewnym czasie rozwiązał z nim umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Sprawa trafiła do sądu.

Pomiędzy stronami została zawarta ugoda. Zgodnie z jej treścią pracownikowi miało zostać wypłacone odszkodowanie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Wskazano w niej również na konieczność naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconej kwoty.

Spółka miała jednak wątpliwości, jak powinna się zachować. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę nie podlegają oskładkowaniu. Co innego zapisane zostało jednak w ugodzie.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane