statystyki

Liczą się przepisy, którym podlega się od początku

autor: Paulina Szewioła19.07.2018, 07:48; Aktualizacja: 19.07.2018, 08:16
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Spółka zdecydowała się ostatecznie dokonać naliczeń i potrąceń składek na ubezpieczenia społeczne od kwoty wskazanej w ugodzie sądowej do polskiego systemuźródło: ShutterStock

Jeżeli w okresie zatrudnienia pracownika w polskiej firmie obowiązywało go ustawodawstwo Wielkiej Brytanii, to wypłata odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy powinna nastąpić zgodnie z przepisami brytyjskimi.

Sprawa dotyczy przedsiębiorcy, który zatrudniał u siebie pracownika, korzystającego ze zwolnienia z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce, na podstawie przedłożonego zaświadczenia A1. Po pewnym czasie rozwiązał z nim umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Sprawa trafiła do sądu.

Pomiędzy stronami została zawarta ugoda. Zgodnie z jej treścią pracownikowi miało zostać wypłacone odszkodowanie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy. Wskazano w niej również na konieczność naliczenia i odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconej kwoty.

Spółka miała jednak wątpliwości, jak powinna się zachować. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1949) odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania umowy o pracę nie podlegają oskładkowaniu. Co innego zapisane zostało jednak w ugodzie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane