statystyki

Powiatowe Urzędy Pracy muszą działać szybciej

autor: Michał Culepa17.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:02
Taki przypadek miał miejsce w Powiatowym Urzędzie Pracy w O., który w 2009 r. wypłacił dotację ze środków Funduszu Pracy na założenie działalności gospodarczej.

Taki przypadek miał miejsce w Powiatowym Urzędzie Pracy w O., który w 2009 r. wypłacił dotację ze środków Funduszu Pracy na założenie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Opieszałość urzędników może doprowadzić do przedawnienia roszczeń o zwrot dotacji udzielonej bezrobotnemu – uznał Sąd Najwyższy.

Z planowanego interesu nic jednak nie wyszło. Choć zgodnie z umową bezrobotny miał w ciągu 30 dni od zawarcia umowy z PUP zarejestrować działalność, a po 12 kolejnych miesiącach udokumentować jej prowadzenie, powiat O. dopiero po prawie dwóch latach wypowiedział umowę, zaś powództwo wytoczył w roku... 2017.

Oczywiste było, że bezrobotny podniesie zarzut przedawnienia, tym bardziej, że – jak stanowi art. 76 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 1265) – roszczenia z tytułu zasiłków, stypendiów i innych świadczeń pieniężnych finansowanych z Funduszu Pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia spełnienia warunków do ich nabycia, a roszczenia urzędu przedawniają się po trzech latach od wypłaty.

Uwzględnił to sąd I instancji i oddalił powództwo powiatu. Jednak sąd II instancji miał wątpliwości, czy – skoro powiat i bezrobotny podpisali umowę w przedmiocie wypłaty i wykorzystania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – nie powinny mieć zastosowania ogólne zasady kodeksu cywilnego. A art. 118 k.c. w brzmieniu obowiązującym do 9 lipca br. przewidywał 10-letni termin przedawnienia (dziś jest już krótszy – 6-letni).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane