statystyki

Powiatowe Urzędy Pracy muszą działać szybciej

autor: Michał Culepa17.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:02
Taki przypadek miał miejsce w Powiatowym Urzędzie Pracy w O., który w 2009 r. wypłacił dotację ze środków Funduszu Pracy na założenie działalności gospodarczej.

Taki przypadek miał miejsce w Powiatowym Urzędzie Pracy w O., który w 2009 r. wypłacił dotację ze środków Funduszu Pracy na założenie działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Opieszałość urzędników może doprowadzić do przedawnienia roszczeń o zwrot dotacji udzielonej bezrobotnemu – uznał Sąd Najwyższy.

Z planowanego interesu nic jednak nie wyszło. Choć zgodnie z umową bezrobotny miał w ciągu 30 dni od zawarcia umowy z PUP zarejestrować działalność, a po 12 kolejnych miesiącach udokumentować jej prowadzenie, powiat O. dopiero po prawie dwóch latach wypowiedział umowę, zaś powództwo wytoczył w roku... 2017.

Oczywiste było, że bezrobotny podniesie zarzut przedawnienia, tym bardziej, że – jak stanowi art. 76 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 1265) – roszczenia z tytułu zasiłków, stypendiów i innych świadczeń pieniężnych finansowanych z Funduszu Pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia spełnienia warunków do ich nabycia, a roszczenia urzędu przedawniają się po trzech latach od wypłaty.

Uwzględnił to sąd I instancji i oddalił powództwo powiatu. Jednak sąd II instancji miał wątpliwości, czy – skoro powiat i bezrobotny podpisali umowę w przedmiocie wypłaty i wykorzystania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej – nie powinny mieć zastosowania ogólne zasady kodeksu cywilnego. A art. 118 k.c. w brzmieniu obowiązującym do 9 lipca br. przewidywał 10-letni termin przedawnienia (dziś jest już krótszy – 6-letni).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane