statystyki

Koniec z niższym pensum w grupach mieszanych w przedszkolach

autor: Artur Radwan17.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:15
Przedszkole

Zaproponowane rozwiązanie popierają też szefowie placówek oświatowych, które zarządzają przedszkolami. Mają jednak pewne zastrzeżenia.źródło: ShutterStock

Zmienia się prawo oświatowe. Teraz gminy będą decydować, ile godzin ma pracować nauczyciel przedszkola, który w grupie ma sześciolatki i młodsze dzieci. Nie może to być więcej niż 25 godzin tygodniowo.

Dyrektorzy samorządowych przedszkoli mogą tworzyć mieszane grupy, czyli łączyć dzieci starsze z młodszymi. Oddziały nie mogą jednak liczyć więcej niż 25 maluchów.

Problem zaczyna się wtedy, gdy grupa mieszana składa się z sześciolatków i pięciolatków. Pensum nauczycieli, którzy realizują zadania z zakresu wychowania przedszkolnego dla sześciolatków, wynosi 22 godziny, a dla uczących młodsze dzieci – o trzy godziny więcej.

Konflikty i bałagan

Przepisy Karty Nauczyciela nie rozstrzygają, ile godzin powinien pracować nauczyciel w mieszanym oddziale, w którym są m.in. sześciolatki.

Często na tym tle dochodzi do konfliktów między nauczycielami a dyrektorami. Wśród pedagogów pojawiały się głosy, że jeśli część grupy składa się z najstarszych dzieci, to dyrektor powinien ustanowić niższy wymiar tygodniowych zajęć. W efekcie w każdej gminie była w tym zakresie inna praktyka, a nauczycielowi, który nie zgadzał się z wyższym pensum, pozostawało odwołanie się do sądu pracy.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

 • hgedc(2018-07-17 13:22) Zgłoś naruszenie 232

  Karygodnym jest to, że na 1 osobę przypada 25 maluchów. Ile razy dziecko wypada z okna, podczas gdy w domu było pół rodziny. A nauczyciel przedszkola ma zagwarantować bezpieczeństwo, zorganizować zabawę i naukę. Kraj kochający dzieci.

  Odpowiedz
 • Maria-nauczycielka przedszkola(2019-02-07 20:42) Zgłoś naruszenie 141

  Nie mogę zrozumieć jednego,- dlaczego nauczyciel przedszkola jest traktowany jak nauczyciel niższej kategorii. Przecież mamy takie samo wykształcenie, pracujemy więcej godzin i to zegrowych, a nie lekcyjnych, a co za tym idzie mniej zarabiamy i jeszcze mamy dużo mniej urlopu. To zwykła dyskryminacja.

  Odpowiedz
 • Monika(2018-09-06 11:32) Zgłoś naruszenie 50

  Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracuje 25h tygodniowo. Resztę z 40 h ma przewidzianą na dodatkowe polecenia dyrektora tj, : zebrania z rodzicami, rady pedagogiczne, szkolenia, kursy i przygotowanie się do zajęć, często strojenie sal na bale i imprezy przedszkolne. Myślę, że nie jeden nauczyciel przekracza wskazany wymiar 40 h tygodniowo. Niektórzy mało wiedzą o tej satysfakcjonującej, ale jednak żmudnej pracy.

  Odpowiedz
 • no tak(2018-08-23 10:36) Zgłoś naruszenie 32

  Po 25 latach w zawodzie, 7 podyplomówkach, niezliczonej ilości kursów... zastanawiam sie nad zmiana pracy... Do Biedronki???? Fizycznie ciężko lae cała reszta z głowy!!!!!!!! I pieniadze lepsze.

  Odpowiedz
 • Zyzio(2018-07-17 21:38) Zgłoś naruszenie 310

  Wciaz nie moge tego pojac dlaczego nauczyciel w USA pracuje 40 godzin /tydzien , a w Polsce o polowe mniej? Czy moze mi ktos to wyjasnic?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ewbink(2019-10-28 21:41) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce nauczyciel też pracuje 40 h tygodniowo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane