statystyki

Koniec z niższym pensum w grupach mieszanych w przedszkolach

autor: Artur Radwan17.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:15
Przedszkole

Zaproponowane rozwiązanie popierają też szefowie placówek oświatowych, które zarządzają przedszkolami. Mają jednak pewne zastrzeżenia.źródło: ShutterStock

Zmienia się prawo oświatowe. Teraz gminy będą decydować, ile godzin ma pracować nauczyciel przedszkola, który w grupie ma sześciolatki i młodsze dzieci. Nie może to być więcej niż 25 godzin tygodniowo.

Dyrektorzy samorządowych przedszkoli mogą tworzyć mieszane grupy, czyli łączyć dzieci starsze z młodszymi. Oddziały nie mogą jednak liczyć więcej niż 25 maluchów.

Problem zaczyna się wtedy, gdy grupa mieszana składa się z sześciolatków i pięciolatków. Pensum nauczycieli, którzy realizują zadania z zakresu wychowania przedszkolnego dla sześciolatków, wynosi 22 godziny, a dla uczących młodsze dzieci – o trzy godziny więcej.

Konflikty i bałagan

Przepisy Karty Nauczyciela nie rozstrzygają, ile godzin powinien pracować nauczyciel w mieszanym oddziale, w którym są m.in. sześciolatki.

Często na tym tle dochodzi do konfliktów między nauczycielami a dyrektorami. Wśród pedagogów pojawiały się głosy, że jeśli część grupy składa się z najstarszych dzieci, to dyrektor powinien ustanowić niższy wymiar tygodniowych zajęć. W efekcie w każdej gminie była w tym zakresie inna praktyka, a nauczycielowi, który nie zgadzał się z wyższym pensum, pozostawało odwołanie się do sądu pracy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

 • hgedc(2018-07-17 13:22) Zgłoś naruszenie 242

  Karygodnym jest to, że na 1 osobę przypada 25 maluchów. Ile razy dziecko wypada z okna, podczas gdy w domu było pół rodziny. A nauczyciel przedszkola ma zagwarantować bezpieczeństwo, zorganizować zabawę i naukę. Kraj kochający dzieci.

  Odpowiedz
 • Maria-nauczycielka przedszkola(2019-02-07 20:42) Zgłoś naruszenie 171

  Nie mogę zrozumieć jednego,- dlaczego nauczyciel przedszkola jest traktowany jak nauczyciel niższej kategorii. Przecież mamy takie samo wykształcenie, pracujemy więcej godzin i to zegrowych, a nie lekcyjnych, a co za tym idzie mniej zarabiamy i jeszcze mamy dużo mniej urlopu. To zwykła dyskryminacja.

  Odpowiedz
 • Monika(2018-09-06 11:32) Zgłoś naruszenie 60

  Nauczyciel wychowania przedszkolnego pracuje 25h tygodniowo. Resztę z 40 h ma przewidzianą na dodatkowe polecenia dyrektora tj, : zebrania z rodzicami, rady pedagogiczne, szkolenia, kursy i przygotowanie się do zajęć, często strojenie sal na bale i imprezy przedszkolne. Myślę, że nie jeden nauczyciel przekracza wskazany wymiar 40 h tygodniowo. Niektórzy mało wiedzą o tej satysfakcjonującej, ale jednak żmudnej pracy.

  Odpowiedz
 • no tak(2018-08-23 10:36) Zgłoś naruszenie 42

  Po 25 latach w zawodzie, 7 podyplomówkach, niezliczonej ilości kursów... zastanawiam sie nad zmiana pracy... Do Biedronki???? Fizycznie ciężko lae cała reszta z głowy!!!!!!!! I pieniadze lepsze.

  Odpowiedz
 • Zyzio(2018-07-17 21:38) Zgłoś naruszenie 312

  Wciaz nie moge tego pojac dlaczego nauczyciel w USA pracuje 40 godzin /tydzien , a w Polsce o polowe mniej? Czy moze mi ktos to wyjasnic?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • ewbink(2019-10-28 21:41) Zgłoś naruszenie 10

  W Polsce nauczyciel też pracuje 40 h tygodniowo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane