Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się projektem uchwały ws. ustanowienia programu "Dostępność Plus", którego celem ma być poprawa warunków życia osób starszych, wymagających opieki lub niepełnosprawnych, poprzez m.in. dostosowanie do ich potrzeb przestrzeni publicznej.

Program "Dostępność Plus" został zapowiedziany przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas kwietniowej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy. Szef rządu zadeklarował wówczas, że w ciągu najbliższych kilku lat jego gabinet przeznaczy na program 23 mld zł. Celem projektu - jak mówił wówczas Morawiecki - ma być poprawa warunków życia osób starszych, słabszych i niepełnosprawnych.

W projekcie uchwały Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśliło, że w związku ze zmianą struktury wiekowej w Polsce seniorzy, osoby zależne i wymagające opieki będą stanowiły coraz większą grupę społeczną. Ponadto - jak ocenił resort - aby pobudzić gospodarkę, konieczne jest zapewnienie stałego zasobu wykwalifikowanych osób, które obecnie znajdują się wśród nieaktywnych zawodowo grup.

"Z tego też względu, w sposób szczególnie istotnie ważny, staje się potrzeba zapewniania dostępności - zarówno przestrzeni publicznej jak i różnych polityk publicznych, tak aby wyeliminować bariery do udziału w życiu zawodowym, edukacji, kulturze, czy rekreacji dla tych grup" - podkreślił resort.

MIiR poinformowało, że prace nad założeniami do programu "Dostępność Plus" rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku, a ich intencją było m.in. stworzenie kompleksowego programu zapewnianiającego dostępność m.in. przestrzeni publicznej.

Celem projektu - jak zaznaczyli autorzy - ma być podniesienie jakości i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym w szczególności osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami mobilności i percepcji.

Wśród priorytetów związanych z projektem, resort wymienił poprawę dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym.

"Planowane jest między innymi zrealizowanie działań, które obejmą poprawę dostępności miejsc użyteczności publicznej dla wszystkich obywateli (np. przejść, parków, domów kultury, szkół, bibliotek i kościołów) oraz usług o charakterze powszechnym (np. bankowe, pocztowe, transportu, audiowizualne)" - zapowiedział resort.