statystyki

Pracownik woli gotówkę od przelewu? Decyzja nadal należy do niego

autor: Oliwia Małecka12.07.2018, 17:30
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Podstawową formą jest płatność do rąk własnych pracownika. Od przyszłego roku będzie odwrotnieźródło: ShutterStock

Andrzej Wiązowski, prezes Maxi Kasa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, postanowił uporządkować i ujednolicić kwestię wypłacania wynagrodzeń przez firmę. Zauważył bowiem, że większość pracowników korzysta z bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia, a tylko nieliczni pobierają pensję w tradycyjnej postaci. Uznając, że taki dualizm nie jest dla firmy korzystny (generuje dodatkowe koszty i obowiązki administracyjno-dokumentacyjne), postanowił sprawdzić, jakie są możliwości wpłynięcia przez pracodawcę na decyzję pracowników w tym zakresie. W tym celu zaprosił do swojego gabinetu panią Elżbietę Muskat, główną księgową firmy, odpowiedzialną za wypłaty wynagrodzeń i zajmującą się kasą gotówkową pracodawcy, oraz pana Macieja Bizona, firmowego prawnika. ©℗

– Może zrezygnujemy z wypłat pensji w gotówce? Prawie wszyscy pracownicy otrzymują już wynagrodzenia przelewem bankowym – zwrócił się Andrzej Wiązowski, prezes Maxi Kasa sp. z o.o., do pani Elżbiety Muskat, głównej księgowej.

– Prawie robi jednak pewną różnicę – westchnęła pani Elżbieta. – Czterech nadal upiera się przy odbiorze wynagrodzenia gotówką w kasie.

– To jakiś anachronizm. Proszę zwrócić się do nich, żeby podali numer rachunku bankowego i będziemy im przesyłać pensje na konto. Kasa nie jest nam w ogóle potrzebna, bo przecież wpłaty za wystawione przez nas faktury, a także płatności za nasze zobowiązania, regulowane są przelewami. Gdyby udało się przekonać tych czterech pracowników do przelewów, moglibyśmy zaoszczędzić na prowadzeniu kasy… – rozmarzył się prezes.

– Świetnie! – ucieszyła się pani Elżbieta. – Wcale nie mam ochoty otwierać kasy za każdym razem, kiedy przyjdzie któremuś z pracowników ochota zgłosić się po pensję.

– Ale, ale… To pracownik decyduje, jak ma mu zostać wypłacone wynagrodzenie. Nawet jeśli poda pracodawcy numer rachunku, nie oznacza to zgody na przelew. Bez wyraźnej dyspozycji, że na ten rachunek ma być przekazywane wynagrodzenie, jest to jedynie niewiążąca informacja. Domniemanym sposobem wypłaty nadal pozostaje forma gotówkowa – odezwał się milczący do tej pory pan Maciej Bizon, prawnik firmy. – A na dodatek, jeśli informacja o takim numerze konta niczemu nie służy w relacji pracodawca – pracownik, to nie możemy jej nawet żądać – dodał.

co na to prawo? rada 1

– Ojej, a w na szym kwestionariuszu osobowym dla pracownika jest do wypełnienia punkt: „informacja o numerze rachunku bankowego”. Musimy to szybko zmienić – szepnęła pani Elżbieta.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane