statystyki

Zwolnionego urzędnika też trzeba przyjąć ponownie do pracy, ale nie zawsze

autor: Ewa Łukasik11.07.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:54
Pracodawca, który nie zawiadomił pracownika zwolnionego w trybie zwolnień grupowych o zamiarze ponownego obsadzenia stanowiska w jego grupie zawodowej, będzie musiał ponownie zatrudnić go i to nawet wtedy, gdy przed dniem zgłoszenia przez niego zamiaru powrotu do pracy zatrudnił na jego miejsce osobę spoza kręgu uprawnionych pracowników.

Pracodawca, który nie zawiadomił pracownika zwolnionego w trybie zwolnień grupowych o zamiarze ponownego obsadzenia stanowiska w jego grupie zawodowej, będzie musiał ponownie zatrudnić go i to nawet wtedy, gdy przed dniem zgłoszenia przez niego zamiaru powrotu do pracy zatrudnił na jego miejsce osobę spoza kręgu uprawnionych pracowników.źródło: ShutterStock

Osoba ze służby cywilnej, która odeszła w ramach zwolnień grupowych, ma w ciągu roku roszczenie o ponowne zatrudnienie. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Obowiązek ponownego zatrudnienia byłego pracownika jest jednym z uprawnień pracowniczych, jakie gwarantuje w ramach procedury zwolnień grupowych ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). W związku z tym pracodawca powinien zatrudnić tego, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, o ile taka osoba w ciągu roku zgłosi zamiar powrotu do pracy. Takie uprawnienie przysługuje także pracownikowi służby cywilnej.


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane