statystyki

Zwolnionego urzędnika też trzeba przyjąć ponownie do pracy, ale nie zawsze

autor: Ewa Łukasik11.07.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.07.2018, 08:54
Pracodawca, który nie zawiadomił pracownika zwolnionego w trybie zwolnień grupowych o zamiarze ponownego obsadzenia stanowiska w jego grupie zawodowej, będzie musiał ponownie zatrudnić go i to nawet wtedy, gdy przed dniem zgłoszenia przez niego zamiaru powrotu do pracy zatrudnił na jego miejsce osobę spoza kręgu uprawnionych pracowników.

Pracodawca, który nie zawiadomił pracownika zwolnionego w trybie zwolnień grupowych o zamiarze ponownego obsadzenia stanowiska w jego grupie zawodowej, będzie musiał ponownie zatrudnić go i to nawet wtedy, gdy przed dniem zgłoszenia przez niego zamiaru powrotu do pracy zatrudnił na jego miejsce osobę spoza kręgu uprawnionych pracowników.źródło: ShutterStock

Osoba ze służby cywilnej, która odeszła w ramach zwolnień grupowych, ma w ciągu roku roszczenie o ponowne zatrudnienie. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Obowiązek ponownego zatrudnienia byłego pracownika jest jednym z uprawnień pracowniczych, jakie gwarantuje w ramach procedury zwolnień grupowych ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). W związku z tym pracodawca powinien zatrudnić tego, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, o ile taka osoba w ciągu roku zgłosi zamiar powrotu do pracy. Takie uprawnienie przysługuje także pracownikowi służby cywilnej.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane