statystyki

Pomoc społeczna: Niebezpieczne skutki tworzenia centrów usług

autor: Michalina Topolewska10.07.2018, 07:33; Aktualizacja: 10.07.2018, 08:24
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Pracownicy socjalni apelują więc do prezydenta o wstrzymanie prac nad projektem w sprawie CUS i włączenie do konsultacji nad nim organizacji środowisk pomocy społecznej.źródło: ShutterStock

Chaos organizacyjny i kompetencyjny oraz ograniczenie dostępu do świadczeń. Takie mogą być efekty przekształcania ośrodków pomocy społecznej (OPS) w centra usług społecznych (CUS).

Prace nad przepisami, które mają powołać do życia nowy typ instytucji, są prowadzone przez specjalny zespół działający w ramach Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak pisaliśmy na łamach DGP, centra mają być jednostkami integrującymi różne formy wsparcia dla rodzin, a zgodnie z przygotowywaną koncepcją miałyby one zastąpić OPS lub przejąć część ich zadań. Możliwe będzie też powoływanie jednego centrum dla kilku gmin.

Jednak nowe rozwiązania budzą duże zastrzeżenia w środowisku osób zajmujących się pomocą społeczną. W związku z tym trzy reprezentujące ich organizacje – Polska Federacja Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Rodziny oraz Związek Zawodowy Pracowników Socjalnych – w piśmie skierowanym do prezydenta przedstawiły zagrożenia, jakie może powodować tworzenie CUS. Wskazują w nim, że obecnie ośrodki funkcjonują w świadomości społecznej jako miejsca uzyskania świadczeń i innych form wsparcia. Co więcej współpracują i wymieniają się informacjami z wieloma instytucjami, np. policją, prokuraturą, szpitalami czy szkołami. Natomiast tworzenie CUS zamiast OPS lub przejmowanie część ich zadań (w zależności od wybranego przez daną gminę wariantu) będzie wiązać się z chaosem organizacyjnym oraz kompetencyjnym. Dodatkowo wybór rozwiązania polegającego na uruchomieniu jednego centrum dla kilku samorządów może doprowadzić do zmniejszenia dostępności usług i świadczeń dla części mieszkańców, którzy będą musieli pokonywać większe odległości, aby je uzyskać.

Organizacje zwracają też uwagę, że OPS zajmują się nie tylko zadaniami z zakresu pomocy społecznej. Należy do nich też np. walka z przemocą w rodzinie. Jednym z nich jest zapewnianie obsługi technicznej zespołom interdyscyplinarnym, które nie ma w ogóle charakteru usługi społecznej. Powstaje więc pytanie, kto i w jakiej formie będzie się tym z ajmował, jeśli dojdzie do przekształcenia OPS w CUS. Ponadto zespół pracujący nad formułą centrów nie przewidział stałych i stabilnych źródeł finansowania nowych jednostek. Jako potencjalny sposób pokrycia kosztów CUS wskazuje wprawdzie środki europejskie, ale doświadczenia płynące z realizacji projektów UE pokazują, że nowe rozwiązania przestają funkcjonować wkrótce po ich zakończeniu.


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane