Firmy nie mają problemów z otrzymaniem dopłat do wynagrodzeń niepełnosprawnych, które od lutego są wypłacane według nowych zasad.
Od 1 stycznia 2009 r. dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników nie może przekroczyć 75 proc. kosztów ich płacy. Chodzi o wynagrodzenia brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Aby otrzymać taką pomoc, pracodawcy muszą składać informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych oraz złożyć wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc (pisemnie lub elektronicznie). Dofinansowania na nowych zasadach są wypłacane po raz pierwszy za styczeń, a więc na podstawie wniosków i informacji składanych w lutym.
PFRON musi wypłacić dofinansowanie w ciągu 14 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę.
- Choć zmiany w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji zostały wprowadzone w bardzo krótkim czasie, nie otrzymujemy sygnałów, aby PFRON opóźniał dofinansowanie. Wypłaca go nawet przed ustawowym terminem - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Stało się tak m.in. dzięki powołaniu przez prezesa PFRON Zespołu ds. monitorowania wdrożenia SODiR 2, w skład którego weszli specjaliści Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy PFRON oraz przedstawiciele organizacji pracodawców osób niepełnosprawnych. Na podstawie uwag zgłoszonych przez pracodawców na stronie internetowej PFRON znalazły się instrukcje, jak wypełniać druki INF-D-P, Wn-D, Wn-U-G oraz Wn-U-A.
W formularzach rozliczenia rocznego INF-D-R i INF-U-R odblokowano pozycję 24, 25, 26, które system sam błędnie uzupełniał. Jednocześnie fundusz poprawił też pozycję 35 i 36 w druku INF-D-P. System domagał się uzupełnienia tych pól w stosunku do emerytów pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy 31 grudnia 2008 r., chociaż z objaśnień do druku wynika, że nie należy tych pól wypełniać.
Problemem dla pracodawców mogą być obowiązujące od stycznia 2009 r. przepisy, które uzależniają wypłatę dofinansowań do wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych od wzrostu liczby zatrudnionych w firmie.
- Nie precyzują one, czy pracodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracownika, który już w trakcie zatrudnienia stanie się niepełnosprawny - mówi Małgorzata Tylewicz, prawnik, ekspert POPON.
Organizacje pracodawców nadal będą mogły zgłaszać do PFRON wszelkie uwagi związane z funkcjonowaniem SODiR.