Przykład koronny marnotrawstwa: Rekrutacja młodych lekarzy na programy specjalizacyjne [OPINIA]

autor: Artur Rutkowski09.07.2018, 07:50

GRAPE | TŁOCZONE Z DANYCH

Choć od mieszania herbata nie robi się bardziej słodka, to w gospodarce wiele można poprawić, przesuwając zasoby z jednego miejsca w drugie. I nie, nie chodzi o centralne planowanie, a o mechanizmy, które pomagają unikać marnotrawstwa. Przykładem koronnym marnotrawstwa jest proces rekrutacji młodych lekarzy na programy specjalizacyjne, czyli w praktyce jedynej drogi, dzięki której absolwent uniwersytetu medycznego może stać się kardiologiem, chirurgiem czy psychiatrą.

Dlaczego marnotrawstwa? Postępowanie kwalifikacyjne dotyczące rozpoczęcia specjalizacji dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywa się dwa razy do roku. W uproszczeniu – lekarz może ubiegać się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego tylko w jednej dziedzinie i w jednym województwie. Kwalifikacja odbywa się na podstawie listy rankingowej szeregującej kandydatów względem wyniku uzyskanego z Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Zaaplikowanie na specjalizację, o miejsca na której toczy się silniejsza konkurencja czy to z powodu dużego zainteresowania, czy małej liczby miejsc, wiąże się z istotnym ryzykiem niedostania się na wybrany program specjalizacyjny. Owocuje to dla lekarza de facto utratą połowy roku rozwoju kariery, a dla społeczeństwa utraty pół roku pracy lekarza specjalisty, którego kształcimy wszak z naszej wspólnej kieszeni. W obawie przed utratą okienka stażowego wielu młodych lekarzy decyduje się wybrać specjalizację pragmatycznie, nie słuchając powołania, ale biorąc pod uwagę swoje szanse na zakwalifikowanie się za pierwszym razem. Warto mieć świadomość, że pół roku dla kogoś, kto kształci się ok. 12–13 lat, to ok. 2 proc. jego docelowego czasu pracy zawodowej. A dla kraju: obniżenie podaży lekarzy, których i tak w Polsce mamy za mało. A lekarzy z powołania – dzięki systemowi rekrutacji na specjalizację częściowo eliminujemy.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-07-09 09:07) Zgłoś naruszenie 01

    Artykuł byłby świetny gdyby tylko zawierał jakąś konstruktywną propozycję. Bez tego to tylko marudzenie. Czyżby inwencji brakło.?

    Odpowiedz
  • Uważny(2018-07-09 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Kpiarzu, a doczytałeś/łaś tekst do końca? Czy komentujesz na podstawie dostępnego fragmentu?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane