"Broniąc obecnie obowiązujących rozwiązań, autorzy listów podkreślają specyfikę pracy w policji oraz wynikające z tego faktu obciążenia psychiczne oraz fizyczne. Zapowiadają również odejście ze służby w przypadku wprowadzenia w życie nowych przepisów" - wskazano w komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

MSWiA przygotowuje zmianę przepisów emerytalnych dla funkcjonariuszy. Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40 proc. podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75 proc.

Pierwotnie projekt zakładał, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat (wówczas otrzymywaliby 80 proc. wynagrodzenia). Media informowały ostatnio, że według nowych założeń funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby (dostaną wówczas 66 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich dwóch lub trzech lat służby). Trwają ostatnie uzgodnienia ws. proponowanych zmian; ich ostateczna wersja ma być przedstawiona jeszcze w marcu.

Szef MON Bogdan Klich deklarował w grudniu, że w resorcie obrony narodowej nie zostały rozpoczęte żadne prace dotyczące zmian w systemie emerytalnym żołnierzy. PAP nie udało się w poniedziałek uzyskać komentarza MON na temat aktualnego stanowiska resortu ws. ewentualnych zmian emerytalnych. W środowisku wojskowych panuje zgodna opinia, że zmiany w systemie emerytalnym żołnierzy zmniejszyłyby zainteresowanie służbą w armii. Dla wielu uprawnienia w tym zakresie są jednym z "magnesów" wstępowania w jej szeregi.

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie BBN, 29 stycznia szef Biura Aleksander Szczygło zwrócił się do ministra SWiA Grzegorza Schetyny oraz MON Bogdana Klicha z prośbą o przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących koncepcji reformy systemu emerytalnego służb mundurowych. Od szefa MON - jak informuje BBN - Szczygło do dzisiaj nie otrzymał odpowiedzi.