statystyki

Pomoc społeczna: Wyższe progi dochodowe uprawniające do wsparcia

autor: Michalina Topolewska05.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 05.07.2018, 08:12
pomoc prawna, prawnik, rodzina, spadek

Zgodnie z ustawą, jeśli do porozumienia z RDS nie dojdzie, rząd wydaje rozporządzenie, w którym wskazuje progi w wysokości nie niższej od tych, które pierwotnie zaproponowałźródło: ShutterStock

528 zł na członka rodziny oraz 701 zł na osobę samotną będą wynosić progi dochodowe uprawniające do wsparcia z systemu pomocy społecznej.

Takie kwoty znajdą się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń w pomocy społecznej, który został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ich waloryzacja odbywa się co trzy lata i w 2018 r. przypadł kolejny termin. W związku z tym rząd zaproponował, aby od października br. próg uprawniający do świadczeń osoby mające rodzinę wzrósł z 514 zł do 528 zł w przeliczeniu na jednego jej członka. Natomiast w przypadku osoby samotnej kryterium miałoby zostać podniesione z 634 zł do 701 zł. Zgodnie z procedurą przewidzianą w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.), te propozycje zostały przekazane do uzgodnień z Radą Dialogu Społecznego (RDS).

Jednak do porozumienia nie doszło, bo związki zawodowe chciały wyższego wzrostu kryteriów dochodowych. Ich zdaniem zaproponowane przez rząd kwoty są za małe i w perspektywie następnych trzech lat będą niższe od minimum egzystencji, czyli takiego poziomu dochodów, który pozwala zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby. Solidarność proponowała, aby po październikowej weryfikacji progi wynosiły dla rodziny i osoby samotnej odpowiednio 620 zł oraz 720 zł. Jeszcze wyżej licytywało OPZZ, które postulowało podniesienie kryteriów dochodowych do 686 zł oraz 753 zł.

– Niestety strona rządowa na samym wstępie zadeklarowała, że to są jej ostateczne propozycje i w zasadzie na tym zakończyły się negocjacje – mówi Renata Górna z OPZZ.

Zgodnie z ustawą, jeśli do porozumienia z RDS nie dojdzie, rząd wydaje rozporządzenie, w którym wskazuje progi w wysokości nie niższej od tych, które pierwotnie zaproponował. Poza kryteriami dochodowymi określona będzie też w nim wysokość zasiłku stałego, minimalna i maksymalna kwota świadczenia na utrzymanie i pokrycie wydatków nauki języka polskiego, którą otrzymuje cudzoziemiec posiadający status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. Dodatkowo także kwota stanowiąca podstawę pomocy na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki i zagospodarowanie, jaka przysługuje osobie opuszczającej po osiągnięciu pełnoletniości placówkę pomocy społecznej.


Pozostało jeszcze 1% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Kwota...(2018-07-05 10:56) Zgłoś naruszenie 90

  Kwota uprawniajaca do korzystania z systemu pomocy socjalnej powinna byc weryfikowana co roku, a nie co trzy lata. Powinna ona byc, podobnie jak minimum egzystencji okreslona na poziomie np. 50% progu ubostwa i wykluczenia spolecznego i automatycznie podwyzszana co roku bez dodatkowych licytacji.

  Odpowiedz
 • MG(2018-07-06 07:53) Zgłoś naruszenie 50

  proponowane progi są stanowczo za niskie , jeżeli takie zostaną to powinny być uchwalone na okres jednego roku. Dojdzie do tego , że nie pieniądze będą w pomocy społecznej a nie będzie komu dać, szczególnie chodzi tu o rodziny w dziećmi w kwestii zakupu im posiłków w stołówkach szkolnych, w związku z podwyżkami najniższych wynagrodzeń ludzie nie mieszczą się w kryterium do pomocy społecznej. Również osoby samotne z niskimi rentami nie będą mogły skorzystać z pomocy

  Odpowiedz
 • Piada(2018-07-06 08:12) Zgłoś naruszenie 20

  Teraz dopiero zrozumiałem ,dlaczego rząd podnosi płacę minimalną ,by zmniejszyć ilość zasiłków i przerzucić funkcję zasiłkodawcy na przedsiębiorców ,w końcu przecież guru ekonomii powiedział ,że przedsiębiorcy skądś mają pieniądze to mogą się podzielić :-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane