Inspekcja pracy: Pierwsze kontrole najczęściej tylko z pouczeniem

autor: Łukasz Guza02.07.2018, 08:15; Aktualizacja: 02.07.2018, 08:20

W trakcie pierwszych wizyt w firmach inspektorzy pracy ujawniali przeciętnie 12 nieprawidłowości i udzielali sześciu porad. Tylko co ósma z nich kończyła się nałożeniem sankcji karnej. Tak wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za 2017 r.

Pierwsze kontrole w małych i średnich przedsiębiorstwach – począwszy od marca 2016 r. – mają charakter instruktażowy (to inicjatywa Romana Giedrojcia, poprzedniego głównego inspektora pracy). Inspektor ma przede wszystkim pouczyć przedsiębiorcę, a karać jedynie w przypadku rażącego naruszenia prawa, np. w razie zagrożenia życia lub zdrowia pracowników lub nielegalnego zatrudnienia. Strategia PIP na razie się sprawdza. W ubiegłym roku inspekcja przeprowadziła 15 tys. kontroli audytowych w firmach, które łącznie zatrudniały 215 tys. osób, w tym 139 tys. na podstawie umowy o pracę.

– Niemal podczas każdej stwierdzano różnego rodzaju nieprawidłowości. Daje to obraz skali problemów i uzasadnia potrzebę kontynuowania działań edukacyjnych i prewencyjnych – podkreśla Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Jak okraść robotnika(2018-07-02 08:55) Zgłoś naruszenie 41

    Wkur...wiaja mnie te konntrole..przychodzi i sprawdza czy sa mlotki oprawione ale czy ,,,Zaległy Urlop. ...Przed nowelizacją KP,za króla Kwaśniewskiego a nawet Jaruzela pierwszy Urlop pracowniczy należał sie po jednym roku pracy. Znana i powszechna woówczas regulacja prawna..........Ale uwaga, wg słusznego wówczas wyroku SN należał się ale za rok juz przepracowany gdyż nikt nie może pozbawić pracownika prawa do wypoczynku za przepracowany rok nawet ten pierwszy-czyli za rok wsteczny. Lecz tak nadal zatrudnieni do dzisiaj pracownicy teraz dostają urlopy proporcjonalnie do pozostałych miesięcy w roku........a może zgodnie z KP art 300 powinni zaliczyć ostatni tak otrzymany urlop za najdalszą zaległość wg KC.,co dalej oznacza że pracodawca powinien dać tak zatrudnionym najpierw cały urlop za poprzedni/ostatni pełny i rok a dopiero później proporcjonalnie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane