Z początkiem 2009 roku wprowadzono wiele zmian w zakresie uprawnień ubezpieczonych do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa. Do najważniejszych należą: nowe zasady ustalania okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego i skrócenie czasu wyczekiwania na zasiłek chorobowy przez ubezpieczonych dobrowolnie. Wprowadzono też dłuższy okres zasiłkowy dla kobiet w ciąży oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast od 1 lutego 2009 r. skróceniu do 14 dni uległ okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby dla osób, które ukończyły 50 lat.
Wskutek zmian w kodeksie pracy dotyczących ustalania wymiaru urlopu macierzyńskiego zmieniły się przepisy dotyczące okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Do 31 grudnia 2008 r. okres urlopu i wypłaty zasiłku macierzyńskiego zależał przede wszystkim od liczby porodów odbytych przez pracownicę i wynosił: 18 tygodni przy pierwszym porodzie, a 20 tygodni przy drugim i kolejnym porodzie. Jeżeli przy jednym porodzie pracownica rodziła więcej niż jedno dziecko (bliźnięta, trojaczki i więcej dzieci), urlop i zasiłek macierzyński przysługiwały przez 28 tygodni.
Od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu i okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i wynosi:
• 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka,
• 31 tygodni - gdy kobieta urodzi dwoje dzieci,
• 33 tygodnie - w przypadku urodzenia trojaczków,
• 35 tygodni - przy urodzeniu czwórki dzieci,
• 37 tygodni - jeśli kobieta urodzi pięcioraczki i więcej dzieci.
Po nowelizacji przepisów urlop macierzyński i okres zasiłkowy jest zatem dłuższy:
• o dwa tygodnie - dla tych pracownic, które urodziły po raz pierwszy dziecko i jest to jedno dziecko urodzone podczas tego porodu (do 31 grudnia 2008 r. okres ten wynosił 18 tygodni, a w przypadku urodzenia dziecka po tej dacie - 20 tygodni),
• dla pracownic, które urodziły bliźnięta albo więcej dzieci przy jednym porodzie (wcześniej wynosił 28 tygodni).
Nie zmienił się natomiast okres urlopu i wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy, która po 31 grudnia 2008 r. urodzi po raz kolejny, ale tylko jedno dziecko przy jednym porodzie - okres ten wynosił 20 tygodni i nie został wydłużony.
Należy podkreślić, że kobietom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu, które nie są pracownicami, np. pracują na podstawie umowy zlecenia lub prowadzą działalność gospodarczą, nie przysługuje urlop macierzyński, ale mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony w kodeksie pracy (w art. 180) jako okres urlopu macierzyńskiego. Zatem przykładowo kobieta zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, która urodzi po 31 grudnia 2008 r. jedno dziecko przy jednym porodzie, otrzyma zasiłek macierzyński przez 20 tygodni.
Zobacz pełną treść artykułu - Tygodnik Prawa Pracy i Ubezpieczeń w eGP.