Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 28 czerwca 2018 roku

autor: Joanna Śliwińska, Marcin Nagórek28.06.2018, 11:14; Aktualizacja: 28.06.2018, 12:01
Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym spadkobiercą. ZUS obciążył mnie jego długami składkowymi. Ja spadek nabyłem z dobrodziejstwem inwentarza, ale według inwentarza spadek nie ma żadnej wartości. Czy decyzja ZUS jest słuszna?

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym spadkobiercą. ZUS obciążył mnie jego długami składkowymi. Ja spadek nabyłem z dobrodziejstwem inwentarza, ale według inwentarza spadek nie ma żadnej wartości. Czy decyzja ZUS jest słuszna?źródło: ShutterStock

Czy ZUS może obciążyć spadkobiercę długami płatnika, który nie pozostawił majątku Jak obliczać termin przedawnienia dla zaległości składkowych zmarłego przedsiębiorcy Dlaczego świadczenia wypadkowe dobrowolnie wypłacane przez pracodawcę nie są oskładkowane Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko Dlaczego nienależnie pobrane świadczenia chorobowe wpłyną na wysokość renty.

Zmarł mój ojciec. Jestem jego jedynym spadkobiercą. ZUS obciążył mnie jego długami składkowymi. Ja spadek nabyłem z dobrodziejstwem inwentarza, ale według inwentarza spadek nie ma żadnej wartości. Czy decyzja ZUS jest słuszna?

Zgodnie z art. 97 par. 1 ordynacji podatkowej, który na mocy odesłania stosuje się także do spadkobierców płatnika, przejmują oni przewidziane prawa i obowiązki spadkodawcy. Do ich odpowiedzialności za zobowiązania składkowe stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Decyzja ZUS musi uwzględniać sposób nabycia spadku przez spadkobiercę. Jak wynika z art. 1031 par. 2 k.c., w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli spadkobierca podstępnie pominął w wykazie inwentarza lub podstępnie nie podał do spisu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub przedmiotów zapisów windykacyjnych albo uwzględnił lub podał do spisu nieistniejące długi.

Sąd Okręgowy w Szczecinie w wyroku z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt VI U 685/16, wydał wyrok w zbliżonym do opisywanej sytuacji stanie faktycznym. Jak podkreślił, spadkobierca nie może ponieść odpowiedzialności za długi spadkowe członka rodziny, bo nie odziedziczył żadnego majątku, z którego ZUS mógłby się zaspokoić. Zaznaczył, że skoro stan czynny spadku wynosił zero złotych, to nie może istnieć zobowiązanie do zapłaty jakichkolwiek kwot. Stwierdził wprost, że w decyzji takiej należałoby zaznaczyć, że odpowiedzialność ograniczona jest do kwoty odpowiadającej wartości stanu czynnego spadku, a skoro w tym przypadku wynosi ona zero złotych, to odbiera tej decyzji jakikolwiek sens, czyniąc ją bezprzedmiotową. W konsekwencji sąd uznał, że ZUS nie mógł wydać decyzji przenoszącej odpowiedzialność za długi zmarłego na spadkobiercę.

Podobnie będzie w opisywanym przypadku. Spadkobierca powinien złożyć odwołanie do sądu, używając tej argumentacji. 

Podstawa prawna

Art. 97 par. 1, art. 98 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane