statystyki

Mieli zarobić o 20 proc. mniej. W rzeczywistości stracą 6 zł. Tak samorządowcy obejdą ustawę

27.06.2018, 08:00; Aktualizacja: 27.06.2018, 12:04
Dodatek- sposób na obejście rządowych przepisów

Dodatek- sposób na obejście rządowych przepisówźródło: ShutterStock

Mniejsza pensja, większy dodatek. Taka jest prosta recepta na obejście zakładanej przez rząd redukcji zarobków samorządowców

W niedzielę wchodzą w życie obniżone przez rząd o 20 proc. minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla lokalnych włodarzy i ich zastępców. Takie rozwiązanie zostało zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych (Dz.U. poz. 936). O zmniejszeniu tych stawek dla wójtów, burmistrzów prezydentów miast, starostów i marszałków powinni zdecydować radni do końca tygodnia w uchwałach. I, tak jak pisaliśmy, bardzo często zakładane obniżki mogą okazać się fikcją.

Dodatek ratunkowy

Przykład? Od lipca o niespełna 6 zł mniej będzie zarabiał Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Radni Mazowsza zdecydowali o obniżeniu mu uposażenia zasadniczego o 20 proc. (1,3 tys. zł). Ale pomyśleli też o rekompensacie – zdecydowali o przyznaniu mu dodatku specjalnego za czasowe pełnienie funkcji przewodniczącego konwentu marszałków.

– Tak jak przewidywałem, włodarze będą ulegać pokusom, aby rekompensować zbyt niskie pensje. Mogą jeszcze skorzystać z art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, który stanowi, że z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny i może go otrzymać zarówno szeregowy urzędnik, jak też wójt lub prezydent – mówi dr Stefan Płażek, adwokat, adiunkt z Katedry Prawa Samorządowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. – PiS naraża się na śmieszność, bo nie uszczelnił odpowiednio przepisów w tej kwestii. Na przykład przez wyłączenie art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych wobec kierowników jednostek terenowych, czyli włodarzy – dodaje.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • zet(2018-06-27 20:19) Zgłoś naruszenie 32

    Przecież im wiecznie mało Powinni zarabiać dwie minimalne a jak im się nie podoba to do swojego zawodu. innych żołądków niż normalny obywatel nie mają.

    Odpowiedz
  • Kangur (2018-06-28 04:43) Zgłoś naruszenie 11

    Kryterium zaladka to czysty komunizm. Czy się stoi czy się leży, pensja się należy, nie wiele się różni od tego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane