Do świadczenia wychowawczego nie liczy się dochód z likwidacji majątku

autor: Michalina Topolewska27.06.2018, 08:24; Aktualizacja: 27.06.2018, 08:29
Dochód wynikający z ogłoszenia upadłości nie liczy się do kryterium dochodowego, tak stwierdził WSA w Bydgoszczy

Dochód wynikający z ogłoszenia upadłości nie liczy się do kryterium dochodowego, tak stwierdził WSA w Bydgoszczyźródło: ShutterStock

Gmina nie może traktować jako dochodu pieniędzy pochodzących z likwidacji majątku osoby, która ogłosiła upadłość, gdy wnioskuje ona o przyznanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który rozpatrywał skargę w sprawie odmowy przyznania wsparcia z programu 500+. Matka złożyła wniosek o świadczenia na czwórkę dzieci, ale otrzymała wsparcie tylko na trójkę z nich. Na najstarsze dziecko nie zostało przyznane, z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Zdaniem skarżącej dochód rodziny został błędnie ustalony, bo samorząd nie uwzględnił tego, że część tego osiągniętego w 2016 r. było dochodem z działalności syndyka, który wchodzi do masy upadłości. Jest to związane z tym, że sąd rejonowy ogłosił upadłość prowadzonej przez matkę działalności gospodarczej, która obejmuje likwidację majątku dłużnika.

Kobieta złożyła odwołanie od decyzji gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale organ nie dopatrzył się nieprawidłowości w tym rozstrzygnięciu i utrzymał je w mocy. Uzasadniał to tym, że zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) o utracie dochodu nie można mówić w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku. Następnym krokiem matki było więc zaskarżenie decyzji do WSA. Podkreśliła w nim, że środki uzyskane przez syndyka nie mogą być uznane za dochód rodzica. Dodała też, że ogłoszenie upadłości spowodowało, że pomimo aktywnego wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, przestała być przedsiębiorcą. Tym samym doszło do obniżenia dochodu będącego konsekwencją utraty zatrudnienia.

Zarzuty podnoszone przez matkę zostały podzielone przez WSA, który uchylił decyzję gminy. Wskazał, że w rozpatrywanej sprawie kwestię sporną stanowi możliwość zaliczenia do dochodu rodziny pieniędzy z tytułu działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy w roku, którego dotyczy ten dochód, doszło do ogłoszenia upadłości firmy. W ocenie sądu ma ona istotne znaczenie, gdyż stanowi on znaczny składnik dochodu rodziny za 2016 r. Jednocześnie podkreślił, że ustawowa definicja zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej mieści w sobie również prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Dlatego utratę dochodu w rozumieniu art. 2 pkt 19 należy wiązać nie tylko z wyrejestrowaniem lub zawieszeniem firmy, lecz także z utratą możliwości wykonywania działalności gospodarczej, połączoną z utratą dochodów z tego źródła.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane