statystyki

Do świadczenia wychowawczego nie liczy się dochód z likwidacji majątku

autor: Michalina Topolewska27.06.2018, 08:24; Aktualizacja: 27.06.2018, 08:29
Dochód wynikający z ogłoszenia upadłości nie liczy się do kryterium dochodowego, tak stwierdził WSA w Bydgoszczy

Dochód wynikający z ogłoszenia upadłości nie liczy się do kryterium dochodowego, tak stwierdził WSA w Bydgoszczyźródło: ShutterStock

Gmina nie może traktować jako dochodu pieniędzy pochodzących z likwidacji majątku osoby, która ogłosiła upadłość, gdy wnioskuje ona o przyznanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, który rozpatrywał skargę w sprawie odmowy przyznania wsparcia z programu 500+. Matka złożyła wniosek o świadczenia na czwórkę dzieci, ale otrzymała wsparcie tylko na trójkę z nich. Na najstarsze dziecko nie zostało przyznane, z uwagi na przekroczenie kryterium dochodowego. Zdaniem skarżącej dochód rodziny został błędnie ustalony, bo samorząd nie uwzględnił tego, że część tego osiągniętego w 2016 r. było dochodem z działalności syndyka, który wchodzi do masy upadłości. Jest to związane z tym, że sąd rejonowy ogłosił upadłość prowadzonej przez matkę działalności gospodarczej, która obejmuje likwidację majątku dłużnika.

Kobieta złożyła odwołanie od decyzji gminy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale organ nie dopatrzył się nieprawidłowości w tym rozstrzygnięciu i utrzymał je w mocy. Uzasadniał to tym, że zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) o utracie dochodu nie można mówić w przypadku ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku. Następnym krokiem matki było więc zaskarżenie decyzji do WSA. Podkreśliła w nim, że środki uzyskane przez syndyka nie mogą być uznane za dochód rodzica. Dodała też, że ogłoszenie upadłości spowodowało, że pomimo aktywnego wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, przestała być przedsiębiorcą. Tym samym doszło do obniżenia dochodu będącego konsekwencją utraty zatrudnienia.

Zarzuty podnoszone przez matkę zostały podzielone przez WSA, który uchylił decyzję gminy. Wskazał, że w rozpatrywanej sprawie kwestię sporną stanowi możliwość zaliczenia do dochodu rodziny pieniędzy z tytułu działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy w roku, którego dotyczy ten dochód, doszło do ogłoszenia upadłości firmy. W ocenie sądu ma ona istotne znaczenie, gdyż stanowi on znaczny składnik dochodu rodziny za 2016 r. Jednocześnie podkreślił, że ustawowa definicja zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej mieści w sobie również prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Dlatego utratę dochodu w rozumieniu art. 2 pkt 19 należy wiązać nie tylko z wyrejestrowaniem lub zawieszeniem firmy, lecz także z utratą możliwości wykonywania działalności gospodarczej, połączoną z utratą dochodów z tego źródła.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane