statystyki

Niższy ZUS i zmiany w finansowaniu zdrowia. Oto najważniejsze rządowe zmiany

27.06.2018, 07:50; Aktualizacja: 27.06.2018, 08:50
Siedziba ZUS w Szczecinie

Siedziba ZUS w Szczecinieźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkielowicz Agencja Gazeta

Poznaj najważniejsze zmiany przyjęte przez rząd

Ponad 200 tys. małych firm będzie mogło płacić niskie składki na ubezpieczenie społeczne. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Samozatrudnieni, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. jest to 5250 zł), będą mogli płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Najbardziej zyskają osoby, których miesięczny przychód wynosi tyle, ile minimalne wynagrodzenie. Obecnie odprowadzają one do ZUS 1232,16 zł, czyli ponad połowę swojego przychodu. Po zmianach składka wyniesie niecałe 660 zł. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Stopniowe zwiększanie nakładów na opiekę zdrowotną do 6 proc. w 2024 r. przewiduje przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Realizuje ona porozumienie zawarte w lutym pomiędzy ministrem zdrowia a protestującymi rezydentami. Nowela wprowadza także umowy lojalnościowe – dla lekarzy w trakcie specjalizacji i po niej. Ci pierwsi mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, w zamian za zobowiązanie do przepracowania w kraju dwóch z pięciu lat po zakończeniu szkolenia. Specjaliści otrzymają wyższe wynagrodzenie, jeśli nie będą wykonywać tożsamych świadczeń w innej placówce. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca br.

Informacje o udzielonych i planowanych świadczeniach zdrowotnych, w tym wysokości środków publicznych wydanych na ich sfinansowanie, a także o skierowaniach i receptach znajdą się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw ułatwi rozwijanie IKP i uzupełnianie go o kolejne funkcjonalności. Ustawa ma także określić wymagania techniczne dla systemów teleinformatycznych podmiotów prowadzących rejestry medyczne.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2018-06-27 10:41) Zgłoś naruszenie 60

    ....Dziwie sie jak to możliwe ,że bogaci ,majetni rolnicy płaca superniski KRUS i korzystają ze wszystkich swiadczeń ,sanatoriów itp a Robotnicy zatrudnieni przy naprawde niebezp warunkach i bardzo szkodliwych,wybuchowych ,trujących , na wszystkich zmianach ,w soboty i święta ,ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych -którzy w związku z tym odprowadzają wysoki ZUS nie mogą się dostać do lekarzy..Czas to zmienić przy reformie słuzby zdrowia..!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane