W wielu przypadkach aplikowanie na takie stanowiska jak: dyrektor finansowy, kontroler finansowy czy CFO wymaga już posiadania międzynarodowych kwalifikacji zawodowych dla finansistów.
W Polsce około 900 osób posiada najbardziej popularny wśród finansistów międzynarodowy certyfikat zawodowy ACCA. Kolejne 2,9 tys. jest w trakcie zdobywania go. Jego posiadanie jest gwarancją zachowania stanowiska. Mimo że w poprzednim roku ofert pracy dla finansistów nie brakowało (w portalu pracuj.pl opublikowano około 22 tys. tego typu ogłoszeń), to według analityków aż 5-7 proc. finansistów straci jednak pracę w Polsce z powodu kryzysu gospodarczego.

ACCA dla księgowych

Uznane na świecie i w Polsce są takie certyfikaty dla finansistów, jak: ACCA, CIMA, CFA, CIA. Do wszystkich można się przygotować i zdawać je w kraju.
- Potwierdzają one wiedzę merytoryczną, niezbędną na odpowiedzialnych stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich w szeroko pojętych finansach - komentuje Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer z firmy Antal International.
Katarzyna Misiak z firmy szkoleniowej BPP Professional Education przyznaje, że wymienione certyfikaty adresowane są do różnych osób.
ACCA przeznaczony jest głównie dla tych, którzy są blisko związani z księgowością. Potwierdza on kwalifikacje do dokonywania sprawozdań finansowych, z uwzględnieniem standardów międzynarodowych. Aby go otrzymać, trzeba zdać 14 pisemnych egzaminów w języku angielskim.
Osoba z uprawnieniami biegłego rewidenta jest zwolniona z dziewięciu z nich. Warunek: musi wykazywać się trzyletnią praktyką zawodową. Zdanie wszystkich egzaminów zajmuje minimum 2,5 roku. A koszt wraz z kursem przygotowującym dla osoby, która musi przystąpić do wszystkich egzaminów, to około 40 tys. zł.

CFA - zarządzanie inwestycjami

Do osób związanych z rachunkowością zarządczą adresowany jest CIMA. Podobnie jak ACCA jego zdobycie trwa średnio od 2,5 do nawet czterech lat. Osoba zainteresowana takim certyfikatem musi zdać 15 egzaminów specjalistycznych na trzech poziomach egzaminacyjnych i mieć trzyletnią praktykę zawodową. Koszt jest równie wysoki - trzeba się liczyć z wydatkiem 40 tys. zł.
CFA jest przeznaczony dla osób zajmujących się dokonywaniem inwestycji i zarządzaniem inwestycyjnym, także w bankowości. Trzy lata to minimalny okres, który jest potrzebny na zdanie wszystkich trzech egzaminów. Natomiast koszt (wraz z kursem przygotowującym) wynosi powyżej 30 tys. zł.

CIA dla audytora

CIA to z kolei certyfikat dla audytorów wewnętrznych, głównie dla tych pracujących w przedsiębiorstwach prywatnych. Audytorzy wewnętrzni w administracji publicznej zdobywają CGAP. Egzaminy na oba te certyfikaty można już zdawać w języku polskim. CIA można uzyskać po zdaniu czterech egzaminów, co trwa około roku. Koszt uzyskania certyfikatu wraz z kursem przygotowującym wynosi około 10 tys. zł. Aby otrzymać CGAP, wystarczy zdać jeden egzamin. Przygotowanie się do niego wraz z kosztem egzaminu wynosi około 4 tys. zł.

Ośrodki szkoleniowe

Kursy przygotowujące do wymienionych kwalifikacji przeprowadzają m.in. ośrodki: BPP Professional Education, który ma centra szkoleniowe w Warszawie i Krakowie, Ernst & Young Academy of Business (oprócz CIMA i CGAP) z Warszawy oraz London SAM (tylko przygotowuje do ACCA) z Krakowa. Blisko 70 proc. osób zgłaszających się na kursy przygotowujące ma je sfinansowane przez pracodawcę.
Wynagrodzenie pracownika legitymującego się międzynarodowym certyfikatem jest średnio o 20-30 proc. wyższe, a w niektórych przypadkach nawet o 50 proc. niż innych pracujących na tych samych stanowiskach.