statystyki

Po raz pierwszy od 12 lat rośnie zasiłek pielęgnacyjny. Ile pieniędzy trafi do niepełnosprawnych?

26.06.2018, 12:33; Aktualizacja: 26.06.2018, 12:44
Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego nastąpi od 1 listopada 2019 r. Rząd postanowił bowiem rozłożyć ją na dwa etapy i od tego miesiąca będzie wynosić 215,84 zł.

Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego nastąpi od 1 listopada 2019 r. Rząd postanowił bowiem rozłożyć ją na dwa etapy i od tego miesiąca będzie wynosić 215,84 zł.źródło: ShutterStock

Po raz pierwszy od 12 lat w tym roku zostanie zwaloryzowane wsparcie należne niepełnosprawnym z systemu świadczeń rodzinnych. Od listopada wzrośnie ze 153 zł do 184,42 zł.

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które ma częściowo pokrywać wydatki wynikające z tego, że niepełnosprawny wymaga opieki i pomocy od innej osoby. Jego uzyskanie jest niezależne od dochodów osoby z dysfunkcją zdrowotną i jej rodziny, a wysokość podlega weryfikacji co trzy lata. Tyle tylko, że ostatnia waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego miała miejsce w 2006 r. i od tego właśnie momentu wynosi 153 zł. Dopiero w br. ma nastąpić jego podwyżka. Zgodnie z przedstawioną propozycją zasiłek od listopada ma wynosić 184,42 zł.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (39)

  • Jan Serce(2018-06-27 13:50) Zgłoś naruszenie 625

    aż zaniemówiłem z wrażenia -30 zł no po prostu szał. czemu nie wyrównają do 500zł -to tez na niewiele starczy ale chociaż zapewni minimum godności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Magda Magda (2018-06-27 18:24) Zgłoś naruszenie 614

    Rządzący niech sobie podwyższą o te nędzne 30 zl.Kpina jakaś z niepelnosprawnych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka .(2018-06-27 10:36) Zgłoś naruszenie 485

    To naprawdę wielkie szczęście dostać 30.00.zl podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego po 12 -tu latach od RZĄDZĄCYCH.ZASTANAWIAM SIĘ CO ZROBIĄ Z TAK DUŻĄ KWOTĄ.? MoZE CI CO RZADZĄ POWIEDZĄ JAKIE PODWYZKI PRZYZNAJĄ SOBIE. WSTYD I HANBA, TO SPOLECZENSTWO POLSKIE A SZCZEGOLNIE TEN SZARY ROBOTNIK HARUJE NA WASZE PODWYZKI I LUKSUSY A SAM OTRZYMUJE SAME OCHLAPY

    Odpowiedz
  • Kasia(2018-06-27 20:21) Zgłoś naruszenie 423

    Niech sobie wezmą te 30 zł i idą do apteki wykupić leki dziady ...

    Odpowiedz
  • Janusz(2018-06-27 21:31) Zgłoś naruszenie 404

    Im się należało po 80 tyś. A niepełnosprawnym po 30 ZŁ .KACZY GRÓD SIĘ Blazni !!!

    Odpowiedz
  • neuro 123(2018-06-28 13:27) Zgłoś naruszenie 314

    Wstydzę się, że mieszkam w kraju, który tak traktuje ludzi niepełnosprawnych. Pracowałam ponad 30 lat, teraz choruję na nowotwór i mam przyznaną I grupę inwalidzką. Ten zasiłek, nawet po podwyżce. nie wystarczy w minimalnej cżęści na środki opatrunkowe.Naprawdę żałuję, że nie wyjechałam za granicę, kiedy jeszcze byłam zdrowa.

    Odpowiedz
  • he(2018-06-27 23:43) Zgłoś naruszenie 226

    😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄 Śmiech na sali.😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄😄

    Odpowiedz
  • Kaśka (2018-06-27 21:28) Zgłoś naruszenie 213

    Miała być podwyżka specjalnego zasiłku opiekuńczego dla dorosłych i co nic

    Odpowiedz
  • Jacek(2018-06-30 11:56) Zgłoś naruszenie 2016

    A jak poprzednie rządy Tuskowe, nie dawały i nie bylo waloryzacji TO BYŁO DOBRZE??? Co by nie zrobił nowy rząď wszystko źle. Ludzie opamiętajcie się, bo wrócą i znów będziecie cicho piszczeć.

    Odpowiedz
  • Szczyt chamstwa ...(2018-06-28 20:40) Zgłoś naruszenie 204

    .... i buty pisiej władzy. Sobie po 80 tysięcy a kalekom 30 zł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nati(2018-06-29 13:22) Zgłoś naruszenie 193

    Naprawdę to kpina dac 30 zł podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego a oni nasz rząd sobie dają po 80 tysięcy podwyżki i każda wypłata i to 16 tysięcy zł i jeszcze powiedzą że im mało naprawdę wstyd wstyd tylko dla siebie liczą żeby im było dobrze a nas maja w *****

    Odpowiedz
  • Kacho (2018-06-28 05:04) Zgłoś naruszenie 194

    Dlaczego nie dostaniemy więcej bo jesteśmy malutcy ,gorszego sortu ( jak to ktoś powiedzia l) i będziemy się cieszyć że chociaż tyle albo aż tyle. Po tylu latach !! Okropnosc.

    Odpowiedz
  • cd(2018-06-28 17:39) Zgłoś naruszenie 182

    Ten zasiłek wielkością nie ma sobie równych na świecie, a jaki był stabilny...

    Odpowiedz
  • Jack(2018-07-06 10:02) Zgłoś naruszenie 122

    30 zł na 12 lat czyli 2, 50 rocznie jaka rozrzutność

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przemo (2018-07-08 21:43) Zgłoś naruszenie 70

    Za 30 zł to stać mnie na sznur aby się powiesić. Bo leki od 150 -200 zł, a gdzie reszta przez cały miesiąc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mala(2018-06-27 21:34) Zgłoś naruszenie 64

    Szkoda że nie wzrosło do alimentów bo jest cały czas tyle samo 725 zł wstyd

    Odpowiedz
  • Postac ciężka (2018-07-06 09:25) Zgłoś naruszenie 61

    Wszystkie rządy to oszusci, nie ide na żadne wybory .ponieważ mają niepelnosprawnych w poważaniu .Wyslugują sie tylko nami w wiecach przedwyborczych jak to o nas dbaja😄

    Odpowiedz
  • cd(2018-06-28 17:37) Zgłoś naruszenie 63

    Hurrra, po 12 latach, to robi wrażenie. Za PO, była interpelacja, ale stan finansów państwa nie pozwalał na podwyżkę. Teraz musiało się coś zmienić...

    Odpowiedz
  • pacjent(2018-07-08 15:02) Zgłoś naruszenie 50

    Smieszna kwota zasilku z uwagi na ceny lekow jakie teraz mamy i wwiekszosci sa to leki podroby produkowane chalupniczo jak psychotropy .jaki mozna nawet zaspokoic taka kwota potrzeby chorego czlowieka i widac ze Niemiec to jest czlowiekiem czego nie mozna wyrazic o Polaku w tych kategoriach

    Odpowiedz
  • Mariusz Leśniak(2018-07-20 17:37) Zgłoś naruszenie 20

    Dla opiekunów osób niepełnosprawnych jest wyższa podwyżka.

    Odpowiedz