statystyki

Czy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem przedwstępną umowę o pracę

21.06.2018, 19:00
Pracownik może wymusić zawarcie z nim umowy na drodze sądowej, w przypadku gdyby pracodawca uchylał się od jej podpisania.

Pracownik może wymusić zawarcie z nim umowy na drodze sądowej, w przypadku gdyby pracodawca uchylał się od jej podpisania.źródło: ShutterStock

Czy przepisy prawa dopuszczają zawarcie z pracownikiem przedwstępnej umowy o pracę?

Agnieszka Bagieńska-Petryka radca prawny:

Kodeks pracy nie reguluje tej kwestii. Stosunek pracy zaczyna istnieć z chwilą podpisania ostatecznej umowy, której rodzaje określa k.p. Chodzi o umowę o pracę na okres próbny, czas określony lub nieokreślony.

Jednakże zgodnie z art. 300 k.p. w sprawach nieuregulowanych przepisami k.p. do stosunku pracy stosuje się odpowiednio regulacje kodeksu cywilnego, pod warunkiem że nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • Jeszcze o art 300KP Inspektor Inspektorów(2018-06-22 22:47) Zgłoś naruszenie 60

  art 300 KP bardziej pasuje do: -------Kodeks Pracy PO nowelizacji zlikwidował dodatki do pensji za czynniki szkodliwe w miejscu pracy pod pozorem, że jakoby gdy będą nadal istniały to Wam nie będzie zależało na poprawie warunków pracy, ponieważ będziecie chcieli nadal te dodatki inkasować - ot taka obłuda Platformy- z niepłacenia i utrzymywania szkodliwych korzystali faktycznie Oni jako PO paprańcy --pracodawcy.. Tyle że Wy -o czym mało Kto wie_ zawsze możecie dzięki tej noweli w KP skorzystać z KC -czyny niedozwolone w oparciu o art 300 KP i zażądać już na drodze cywilnej naprawienia szkody w Waszym samopoczuciu (nie tylko za trwałe kalectwo)_-- jeżeli nie umiecie sami , na rynku usług jest dużo firm odszkodowawczych. które chętnie w Waszym imieniu zajmą się dochodzeniem dla Was kasy od takich „oszczędnych” pracodawców. Walczcie o to sądownie to następcy Wasi też będą mieli lepiej a i Wy skorzystacie na zadośćuczynieniu.

  Odpowiedz
 • Rządowi i Sejmowi pod rozwagę(2018-06-22 22:52) Zgłoś naruszenie 40

  Dlaczego Ona ma mieć emeryture w wieku 60 lat i zaglądać z okna jak biedaczek - On jak w wieku 61 po stracie pracy chodzi po śmietnikach szukać na coś do życia. Uprzejmości to w kawiarni -rozumiem ,wskazane -Pani przodem, ale nie przy obliczaniu Emerytur-wydatku za prace! Czyż nie pamiętacie co obiecali DUDowie - 40 lat pracy i finisz! czym się rożni ta co ma 60 lat i prawo do emerytury od tego który ma 61-63 lata ,pracował od 15 r życia w soboty i święta ponadustawowo bez dni zamiennie wolnych jak to za Komuny bywało

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-06-22 09:41) Zgłoś naruszenie 31

  a czy Kodeks Pracy pozwala na zawieranie umów o dziwnie nazwanej nazwie?Czy art 300 KC może to coś (karykature) usprawiedliwiać.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bolko(2018-09-07 14:09) Zgłoś naruszenie 30

  A w jaki sposób zatrudniają teraz agencje pracy np OTTO;potrzebuję podpowiedzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Gazecie Prawnej pod rozwagę(2018-06-22 22:50) Zgłoś naruszenie 32

  ,,,,Zaległy Urlop. ...Przed nowelizacją KP,za króla Kwaśniewskiego a nawet Jaruzela pierwszy tzw:urlop pracowniczy należał sie po jednym (pierwszym) roku pracy. Znana i powszechna wówczas regulacja prawna..........Ale uwaga, wg słusznego wówczas wyroku SN należał się lecz za rok juz przepracowany gdyż nikt nie może pozbawić pracownika prawa do wypoczynku za przepracowany rok nawet ten pierwszy-czyli za rok wsteczny. Jednak tak nadal zatrudnieni do dzisiaj pracownicy teraz dostają urlopy proporcjonalnie do pozostałych miesięcy w roku........a może zgodnie z KP art 300 powinni zaliczyć ostatni tak otrzymany urlop za najdalszą zaległość wg KC.,co dalej oznacza że pracodawca powinien dać tak zatrudnionym najpierw cały urlop za poprzedni/ostatni pełny i rok a dopiero później proporcjonalnie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane