statystyki

Reforma psychiatrii dziecięcej: Pomoże nowy specjalista

autor: Klara Klinger19.06.2018, 07:01; Aktualizacja: 19.06.2018, 09:51
Tymczasem nowoczesna psychiatria oparta jest na leczeniu środowiskowym – we współpracy ze szkołą, bez odrywania pacjenta od codziennego życia.

Tymczasem nowoczesna psychiatria oparta jest na leczeniu środowiskowym – we współpracy ze szkołą, bez odrywania pacjenta od codziennego życia.źródło: ShutterStock

Problemy psychiczne dzieci rozwiązać mają poradnie psychologiczno-pedagogiczne – resort zdrowia przygotowuje plan ratunkowy dla psychiatrii dzieci i młodzieży, oparty właśnie na działaniu tych placówek.

O przygotowywanej przez resort zdrowia reformie psychiatrii dziecięcej pisaliśmy już w marcu. Wczoraj wiceminister Zbigniew Król przedstawił jej kolejne szczegóły.

Nowy model opieki nad najmłodszymi ma ruszyć od stycznia przyszłego roku. Poradę zamiast w szpitalu psychiatrycznym mają uzyskać w poradni blisko domu. Nowością ma być m.in. wprowadzenie nowego zawodu – psychoterapeutów klinicznych dzieci i młodzieży. Kształcenie tych specjalistów zostanie sfinansowane z unijnych środków POWER, na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 40 mln zł. Czteroletnimi szkoleniami zająć się mają ośrodki referencyjne wytypowane przez resort zdrowia: działać ma przynajmniej jeden na województwo. Nowo przeszkolony za pieniądze państwowe specjalista będzie musiał pracować w placówkach publicznych i pomagać dzieciom.

Poradnie blisko pacjenta

System opierać się ma na kilku szczeblach: pierwszym mają być działające już teraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. To do nich mają być kierowane w pierwszej kolejności dzieci z problemami, a nie – jak często zdarza się w tej chwili – od razu do szpitala. Kolejnymi etapami leczenia, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, będą: poradnie psychologiczne, poradnie zdrowia psychicznego, oddziały dzienne i oddziały szpitalne.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane