statystyki

Reforma psychiatrii dziecięcej: Pomoże nowy specjalista

autor: Klara Klinger19.06.2018, 07:01; Aktualizacja: 19.06.2018, 09:51
Tymczasem nowoczesna psychiatria oparta jest na leczeniu środowiskowym – we współpracy ze szkołą, bez odrywania pacjenta od codziennego życia.

Tymczasem nowoczesna psychiatria oparta jest na leczeniu środowiskowym – we współpracy ze szkołą, bez odrywania pacjenta od codziennego życia.źródło: ShutterStock

Problemy psychiczne dzieci rozwiązać mają poradnie psychologiczno-pedagogiczne – resort zdrowia przygotowuje plan ratunkowy dla psychiatrii dzieci i młodzieży, oparty właśnie na działaniu tych placówek.

O przygotowywanej przez resort zdrowia reformie psychiatrii dziecięcej pisaliśmy już w marcu. Wczoraj wiceminister Zbigniew Król przedstawił jej kolejne szczegóły.

Nowy model opieki nad najmłodszymi ma ruszyć od stycznia przyszłego roku. Poradę zamiast w szpitalu psychiatrycznym mają uzyskać w poradni blisko domu. Nowością ma być m.in. wprowadzenie nowego zawodu – psychoterapeutów klinicznych dzieci i młodzieży. Kształcenie tych specjalistów zostanie sfinansowane z unijnych środków POWER, na ten cel ma zostać przeznaczone ok. 40 mln zł. Czteroletnimi szkoleniami zająć się mają ośrodki referencyjne wytypowane przez resort zdrowia: działać ma przynajmniej jeden na województwo. Nowo przeszkolony za pieniądze państwowe specjalista będzie musiał pracować w placówkach publicznych i pomagać dzieciom.

Poradnie blisko pacjenta

System opierać się ma na kilku szczeblach: pierwszym mają być działające już teraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. To do nich mają być kierowane w pierwszej kolejności dzieci z problemami, a nie – jak często zdarza się w tej chwili – od razu do szpitala. Kolejnymi etapami leczenia, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, będą: poradnie psychologiczne, poradnie zdrowia psychicznego, oddziały dzienne i oddziały szpitalne.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane