statystyki

Podstawa składek chorobowych może być wyższa niż emerytalnych

autor: Łukasz Chruściel14.06.2018, 10:17; Aktualizacja: 14.06.2018, 11:10
ZUS nie ma uprawnień do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą.

ZUS nie ma uprawnień do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Cezary Aszkielowicz Agencja Gazeta

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala bowiem na ich różnicowanie. Taka interpretacja przepisów jest możliwa wbrew utartemu poglądowi i stanowisku ZUS.

ZUS stoi na stanowisku, że w przypadku przyjęcia przez przedsiębiorcę wyższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe, od podwyższonej podstawy należy naliczać i odprowadzać również składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zdaniem organu zastosowanie ma tutaj literalne brzmienie art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe. ZUS twierdzi, że nie można opłacać składek na ubezpieczenia chorobowe od innej podstawy niż na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Stanowisko to budzi jednak wątpliwości.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane