statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 14 czerwca 2018

autor: Marcin Nagórek14.06.2018, 10:17; Aktualizacja: 14.06.2018, 11:07
Zgodnie z ogólną zasadą osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczenia społecznego, obowiązana jest do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego

Zgodnie z ogólną zasadą osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczenia społecznego, obowiązana jest do jego zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnegoźródło: ShutterStock

Czy sąd może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie? W jakich przypadkach ZUS odstąpi od żądania zwrotu nienależnego świadczenia Jak zapisać prawo do jubileuszówek, żeby były zwolnione ze składek? Dlaczego małżonek przedsiębiorcy nie zawsze zostanie uznany za współpracownika?

ZUS doręczył mi decyzję, że nie podlegam ubezpieczeniu chorobowemu z działalności gospodarczej, bo zapłaciłem składki po terminach. Odmówił też zgody na opłacenie składek po terminie. Czy jest szansa na zmianę decyzji przez sąd? Składki rzeczywiście były opłacone po terminie, jednak byłem wtedy chory.

Wcześniej istniały pewne wątpliwości, czy sąd może wyrazić zgodę na opłacenie składek po terminie, czy też decyzja może należeć tylko do ZUS. W rzeczywistości chodzi jednak nie tyle o wyrażenie zgody, bo termin już minął, co o nie poniesienie konsekwencji, jakie niesie jego przekroczenie. Mowa oczywiście o wyłączeniu z ubezpieczenia chorobowego ze skutkiem od miesiąca, za który opłacono spóźnioną składkę. Obecnie przyjmuje się, że jak najbardziej może to być przedmiotem rozważań sądu.

Warto odwołać się w tym miejscu do wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach z 20 listopada 2017 r., sygn. akt IX U 1016/17. Sąd, opierając się na art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uznał odwołanie przedsiębiorcy. Przepis ten stanowi m.in., że w uzasadnionych przypadkach ZUS – na wniosek ubezpieczonego – może wyrazić zgodę na opłacenie składki po terminie. SO przywołał również pogląd wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z 13 kwietnia 2017 r., sygn. akt I UK 144/16, z którego wynika, że przepis ten nie powinien być traktowany z nadmiernym rygoryzmem. Podkreślił, że ubezpieczony złożył wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie, lecz uczynił to po raz pierwszy, a wcześniej płacił składki terminowo. Znaczenie miał również jego stan zdrowia, który uniemożliwiał prowadzenie działalności gospodarczej w pełnym zakresie. Ostatecznie sąd przyjął, że skoro były podstawy do wyrażenia zgody na opłacenie składek po terminie płatności, to ZUS nie powinien wydać decyzji w sprawie ustania podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W konsekwencji przyjęto, że ubezpieczony podlegał nieprzerwanie ubezpieczeniu, co ma znaczenie dla uzyskania zasiłku chorobowego.

Nie ma więc przeszkód, aby w odwołaniu od decyzji przedsiębiorca przywołał argumenty przemawiające za wyrażeniem zgody na opłacenia składek po terminie, a sąd, uwzględniając je, zmienił decyzje ZUS i uznał, że przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ma prawo do zasiłku. 


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane