Ostatnie dwa lata były rekordowe pod względem frekwencji na studiach podyplomowych. W bieżącym roku akademickim nabór jest już mniejszy - wynika z danych GUS. Fundusze unijne chronią jednak rynek przed silniejszym załamaniem.
Wiele wskazuje na to, że dotychczasowy, dokonujący się z roku na rok, wzrost liczby uczestników studiów podyplomowych w 2009 roku nie będzie miał kontynuacji.

Minione rekordy

W roku akademickim 2007/2008 dalszą naukę podjęło 173,1 tys. magistrów, tj. o 15,2 proc. więcej niż w roku poprzednim. Aż o 16,4 tys. wzrosła liczba dokształcających się kobiet, które stanowiły 68,6 proc. wszystkich uczestników studiów podyplomowych.
Największą popularnością cieszyły się kierunki ekonomiczne i administracyjne, które miały 54,7 tys. słuchaczy (więcej o 13,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim), kierunki pedagogiczne - 39,4 tys. (wzrost o 23,3 proc.) oraz kierunki medyczne - 23,5 tys. (wzrost o 3,8 proc.). Ponaddwukrotnie zwiększyła się liczba słuchaczy kierunków architektury i budownictwa.
- Obserwowane zmiany, tzn. wzrost liczby osób dokształcających się na studiach podyplomowych oraz przekształcenia struktury według wybieranych kierunków, odzwierciedlają przeobrażenia na rynku pracy - komentuje Wiesław Łagodziński, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.
Dodaje, że w minionych latach można było zauważyć wzrost zapotrzebowania ze strony pracodawców na pracowników o wyższych kwalifikacjach.
- Dane GUS pokazują, że w bieżącym roku akademickim dużo mniej słuchaczy korzysta z podyplomowych studiów niż w roku ubiegłym - przyznaje Wiesława Gackiewicz z działu nauczania Uniwersytetu Łódzkiego.
Podkreśla przy tym, że największym zainteresowaniem cieszą się kierunki dotowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. O wiele mniejszym zaś wszystkie te, za które słuchacze muszą wnosić pełną odpłatność. Zmniejszenie popytu najbardziej odczuwają oblegane dotychczas kierunki. Na Uniwersytecie Łódzkim były to programy dotyczące zarządzania, ekonomii, socjologii, prawa i administracji.

Brak obaw

Spadku liczby studentów nie obawia się natomiast Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
- Nie sądzę, by zainteresowanie podnoszeniem u nas kwalifikacji na studiach podyplomowych osłabło, choćby z tej przyczyny, że kształcimy w wielu dość specjalistycznych kierunkach, które nie mają dla siebie konkurencji - ocenia Katarzyna Brzozowska z działu nauczania AGH.
Również Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu (MWSLiT) nie traci optymizmu. Brak obaw jest uzasadniony unikalną w skali kraju ofertą edukacyjną i faktem, że część kierunków jest dotowana z EFS.
Szkoła proponuje studia m.in. z zakresu logistyki międzynarodowych łańcuchów dostaw, systemów logistycznych transportu i magazynowania czy systemów logistycznych w dystrybucji i handlu. Oferuje też nauczycielom studia dotyczące zarządzania placówką oświatową i inne uprawniające do nauczania zawodu technik logistyk.
- Sytuacja kryzysowa spowoduje wzrost zainteresowania naszą ofertą studiów. Będzie to związane nie tylko z chęcią zdobycia atrakcyjnego zawodu, ale też zwiększenia swoich szans na zatrudnienie czy zmianę zawodu - uważa Katarzyna Pawęska z MWSLiT.



Fundusze ratują

Dofinansowanie ze środków EFS pozwala wielu szkołom nie tylko utrzymać dotychczas prowadzone studia, ale i zaoferować nowe.
- Do oferty studiów podyplomowych komercyjnych już niedługo dołączą kierunki w całości dotowane z funduszy unijnych. Będą to studia skierowane do osób zainteresowanych pracą jako trener, nauczyciel, szkoleniowiec w zakresie: rachunkowości, turystyki, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony osób i mienia, logistyki, opieki domowej i instytucjonalnej świadczonej przez asystentów osoby niepełnosprawnej, opieki nad dziećmi świadczonej przez opiekunki dziecięce, terapii zajęciowej w systemie kształcenia zawodowego - wylicza Szczepan Urlik z Centrum Studiów Podyplomowych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja F. Modrzewskiego.
Kierunki mające na celu wzmocnienie kwalifikacji osób pracujących w oświacie i dotowane z EFS cieszą się tam dużym zainteresowaniem mimo pogłębiającego się w Polsce kryzysu. W Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku największe wzięcie mają studia pedagogiczne, które przygotowują do nauczania początkowego, wychowania przedszkolnego i do prowadzenia zajęć z terapii pedagogicznej.
- W porównaniu z ubiegłymi latami w roku akademickim 2008/2009 na studiach podyplomowych w naszej szkole liczba studentów się zwiększyła - zapewnia Ewa Kruszewska z biura promocji i karier Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora.
KIERUNKI STUDIÓW PODYPLOMOWYCH I CENY
• Uniwersytet Gdański
- podyplomowe studium bankowości i finansów, 2 semestry, 5,2 tys. zł
• Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- zarządzanie funduszami Unii Europejskiej, 2 semestry, 3 tys. zł
• Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
- analiza ekonomiczna i kontroling, 2 semestry, 2,6 tys. zł za semestr,
- finanse i public relations jednostek administracyjnych i samorządowych w Unii Europejskiej, 2 semestry, 1,45 tys. zł za semestr
• Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu
- zarządzanie turystyką i hotelarstwem, 2 semestry, 2,5 tys. zł
• Politechnika Białostocka
- informatyka dla nauczycieli, 2 semestry, 4 tys. zł
• Uniwersytet Rzeszowski
- podyplomowe studium mediacji sądowych i pozasądowych, 2 semestry, 4,2 tys. zł
- zarządzanie zasobami ludzkimi, 2 semestry, 3,2 tys. zł