statystyki

Małżeństwa mają pierwszeństwo. NSA rozstrzygnie spór o bon wychowawczy

autor: Michalina Topolewska13.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:38
Odpowiedź na skargę przygotował już RPO, który chce utrzymania wyroku unieważniającego bon wychowawczy i w związku z tym wystąpił do NSA o jej oddalenie.

Odpowiedź na skargę przygotował już RPO, który chce utrzymania wyroku unieważniającego bon wychowawczy i w związku z tym wystąpił do NSA o jej oddalenie.źródło: ShutterStock

Przyznanie pierwszeństwa w dostępie do świadczenia na dzieci rodzicom pozostającym w związku małżeńskim nie ma charakteru dyskryminacji, ale jest działaniem realizującym konstytucyjny obowiązek ochrony małżeństwa i rodziny.

Tak uważa Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W tym orzeczeniu zakwestionowane zostały zasady przyznawania bonu wychowawczego w Nysie. Jest to specjalne świadczenie przysługujące mieszkańcom tego miasta na każde drugie i kolejne dziecko w wieku 1-6 lat. W uchwale rady miasta zostały określone warunki pierwszeństwa w dostępie do bonu, które uprzywilejowują osoby pozostające w związku małżeńskim, a w dalszej kolejności rodziny, gdzie co najmniej jeden rodzic jest aktywny zawodowo.

Te regulacje zostały zaskarżone przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, do WSA w Opolu. W jego ocenie przyjęte zasady pierwszeństwa naruszają konstytucyjną zasadę równego traktowania i dyskryminują dzieci, które urodziły się w związkach nieformalnych i niepełnych.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • PLN(2018-06-13 10:24) Zgłoś naruszenie 72

  Nie przepadam specjalnie za dr hab Adamem Bodnarem jako RPO jednak w tym przypadku nie sposób się z nim nie zgodzić. Jak można przyznać prymat pierwszeństwa w dostępie do środków finansowych publicznych czyli nas wszystkich tylko jednaj kategorii podmiotów tj małżeństwom a nie również związkom nieformalnym i co najważniejsze pomija się dzieci ze związków nieformalnym a to właśnie one maja być tymi beneficjentami. W czym dzieci z małżeństwa są lepsze od tych z nie małżeństwa, tu nie powinno być żadnych warunków w przyznawaniu środków pieniężnych kiedy gros osób płacących podatki jest właśnie w związkach nieformalnych

  Odpowiedz
 • anka(2018-06-13 13:34) Zgłoś naruszenie 41

  Wracamy do dyskryminacji "nieślubnych" dzieci

  Odpowiedz
 • PLN(2018-06-13 15:36) Zgłoś naruszenie 20

  Czekam aż zapadnie taka sprawa przed NSA i sąd ten orzeknie ze małżeństwa kościelne są jeszcze bardziej uprzywilejowane od tych cywilnym 😊😉😂 i to w sumie o te związki małżeńskie jemu czyli NSA chodziło. Absurd totalny z tym orzeczeniem i z tym przepisem ustawy i zapisem uchwały.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane