statystyki

Małżeństwa mają pierwszeństwo. NSA rozstrzygnie spór o bon wychowawczy

autor: Michalina Topolewska13.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:38
Odpowiedź na skargę przygotował już RPO, który chce utrzymania wyroku unieważniającego bon wychowawczy i w związku z tym wystąpił do NSA o jej oddalenie.

Odpowiedź na skargę przygotował już RPO, który chce utrzymania wyroku unieważniającego bon wychowawczy i w związku z tym wystąpił do NSA o jej oddalenie.źródło: ShutterStock

Przyznanie pierwszeństwa w dostępie do świadczenia na dzieci rodzicom pozostającym w związku małżeńskim nie ma charakteru dyskryminacji, ale jest działaniem realizującym konstytucyjny obowiązek ochrony małżeństwa i rodziny.

Tak uważa Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który złożył do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. W tym orzeczeniu zakwestionowane zostały zasady przyznawania bonu wychowawczego w Nysie. Jest to specjalne świadczenie przysługujące mieszkańcom tego miasta na każde drugie i kolejne dziecko w wieku 1-6 lat. W uchwale rady miasta zostały określone warunki pierwszeństwa w dostępie do bonu, które uprzywilejowują osoby pozostające w związku małżeńskim, a w dalszej kolejności rodziny, gdzie co najmniej jeden rodzic jest aktywny zawodowo.

Te regulacje zostały zaskarżone przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, do WSA w Opolu. W jego ocenie przyjęte zasady pierwszeństwa naruszają konstytucyjną zasadę równego traktowania i dyskryminują dzieci, które urodziły się w związkach nieformalnych i niepełnych.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • PLN(2018-06-13 10:24) Zgłoś naruszenie 72

  Nie przepadam specjalnie za dr hab Adamem Bodnarem jako RPO jednak w tym przypadku nie sposób się z nim nie zgodzić. Jak można przyznać prymat pierwszeństwa w dostępie do środków finansowych publicznych czyli nas wszystkich tylko jednaj kategorii podmiotów tj małżeństwom a nie również związkom nieformalnym i co najważniejsze pomija się dzieci ze związków nieformalnym a to właśnie one maja być tymi beneficjentami. W czym dzieci z małżeństwa są lepsze od tych z nie małżeństwa, tu nie powinno być żadnych warunków w przyznawaniu środków pieniężnych kiedy gros osób płacących podatki jest właśnie w związkach nieformalnych

  Odpowiedz
 • anka(2018-06-13 13:34) Zgłoś naruszenie 41

  Wracamy do dyskryminacji "nieślubnych" dzieci

  Odpowiedz
 • PLN(2018-06-13 15:36) Zgłoś naruszenie 20

  Czekam aż zapadnie taka sprawa przed NSA i sąd ten orzeknie ze małżeństwa kościelne są jeszcze bardziej uprzywilejowane od tych cywilnym 😊😉😂 i to w sumie o te związki małżeńskie jemu czyli NSA chodziło. Absurd totalny z tym orzeczeniem i z tym przepisem ustawy i zapisem uchwały.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane