statystyki

Ministerstwo Zdrowia chce rozdzielić niesamodzielność od niepełnosprawności

autor: Agata Szczepańska12.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.06.2018, 09:25
Chorych, którzy potrzebują całodobowej opieki w wyniku takich schorzeń jak tetraplegia, paraplegia czy mózgowe porażenie dziecięce, jest ok. 200 tys.

Chorych, którzy potrzebują całodobowej opieki w wyniku takich schorzeń jak tetraplegia, paraplegia czy mózgowe porażenie dziecięce, jest ok. 200 tys.źródło: ShutterStock

Osoba, która potrzebuje całodobowej opieki, powinna otrzymywać inną pomoc niż ktoś, kto mimo orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności jest w stanie funkcjonować bez wsparcia osób trzecich – uważa resort zdrowia.

Ministerstwo jest zaangażowane w działania międzyresortowego zespołu, który ma opracować nowy system orzecznictwa. W tej chwili jest on rozproszony, orzeczenia wydają różne organy, według różnych kryteriów. Wśród osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są zarówno takie, które nie mogą samodzielnie się poruszać, jaki i będące w stanie pracować zawodowo.

Prace zespołu nadzoruje MRPiPS, a na jego czele stoi prezes ZUS Gertruda Uścińska. W zeszłym tygodniu poinformowała ona, że projekt ustawy w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy zostanie przekazany premierowi oraz resortowi rodziny do końca czerwca. Jej efektem ma być stworzenie jednego systemu orzekania we wszystkich sprawach związanych z niepełnosprawnością, niezdolnością do pracy oraz nową kategorią niesamodzielności. Resort zdrowia ma dołożyć „komponenty pewnej standaryzacji orzecznictwa” i opracować część kliniczną.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane