statystyki

Ministerstwo Zdrowia chce rozdzielić niesamodzielność od niepełnosprawności

autor: Agata Szczepańska12.06.2018, 07:34; Aktualizacja: 12.06.2018, 09:25
Chorych, którzy potrzebują całodobowej opieki w wyniku takich schorzeń jak tetraplegia, paraplegia czy mózgowe porażenie dziecięce, jest ok. 200 tys.

Chorych, którzy potrzebują całodobowej opieki w wyniku takich schorzeń jak tetraplegia, paraplegia czy mózgowe porażenie dziecięce, jest ok. 200 tys.źródło: ShutterStock

Osoba, która potrzebuje całodobowej opieki, powinna otrzymywać inną pomoc niż ktoś, kto mimo orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności jest w stanie funkcjonować bez wsparcia osób trzecich – uważa resort zdrowia.

Ministerstwo jest zaangażowane w działania międzyresortowego zespołu, który ma opracować nowy system orzecznictwa. W tej chwili jest on rozproszony, orzeczenia wydają różne organy, według różnych kryteriów. Wśród osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są zarówno takie, które nie mogą samodzielnie się poruszać, jaki i będące w stanie pracować zawodowo.

Prace zespołu nadzoruje MRPiPS, a na jego czele stoi prezes ZUS Gertruda Uścińska. W zeszłym tygodniu poinformowała ona, że projekt ustawy w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy zostanie przekazany premierowi oraz resortowi rodziny do końca czerwca. Jej efektem ma być stworzenie jednego systemu orzekania we wszystkich sprawach związanych z niepełnosprawnością, niezdolnością do pracy oraz nową kategorią niesamodzielności. Resort zdrowia ma dołożyć „komponenty pewnej standaryzacji orzecznictwa” i opracować część kliniczną.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane