statystyki

Inwalido, licz na siebie: Ile kosztuje życie niepełnosprawnych?

autor: Konrad Wojciechowski09.06.2018, 08:30
niepełnosprawni

Sejmowy protest dobiegł końca, ale dyskusja o sytuacji materialnej niepełnosprawnych nie milknie. Tylko że zapomina się o najważniejszym – mianowicie o uciążliwych stałych kosztach towarzyszących opiece nad tą grupą. Bo sporne 500 zł to i tak niewielkie wsparcie.źródło: ShutterStock

500 zł co miesiąc – tyle od rządu domagali się rodzice niepełnosprawnych na życie i leczenie dorosłych dzieci. Odkładając te pieniądze przez dwa lata, można kupić dobry wózek inwalidzki. Ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

S ejmowy protest niepełnosprawnych i ich opiekunów przeszedł już do historii. Okupującym sejmowe korytarze chodziło o zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i o stopniowe podwyższanie tej kwoty do równowartości minimum socjalnego, liczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Dodatkowo postulowano wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego, czyli świadczenia dla osób po 18. roku życia – na rehabilitację, leczenie; po prostu na egzystencję każdego, kto nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. W pierwszym przypadku chodziło o kwotę 1029 zł brutto, w drugim – o 500 zł.

Po czterdziestodniowej okupacji Sejmu – niepełnosprawni i ich rodzice przypominali, że jest to kontynuacja protestu sprzed czterech lat, kiedy na koalicji rządowej PO-PSL udało się wymóc podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego – rząd postanowił spełnić tylko pierwszy z postulatów. Na wniosek minister pracy, rodziny i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej, która od 1 czerwca ma wynosić 1029,80 zł brutto, czyli 878,12 zł do kieszeni. Drugi postulat – 500 zł na rehabilitację osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezależnie od kryterium dochodowego – nie doczekał się realizacji. Rząd nie chce dać protestującym pieniędzy do ręki. Proponował w zamian wsparcie rzeczowe w postaci darmowych pieluch, zwiększonego dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego czy krótszych kolejek do specjalistów. Ministerialna oferta została przez część protestujących odrzucona, ponieważ opiekuni niepełnosprawnych nie chcieli, aby rząd decydował za nich, jak mają pomagać. Jedna z liderek protestu, Iwona Hartwich, przypomniała, że kiedy obecna koalicja rządowa rozdawała na lewo i prawo środki z programu 500+, to przyznawała beneficjentom gotówkę, a nie talony albo kostki cukru. Dlatego niepełnosprawni też chcieli „żywą gotówkę”.

W świat poszedł przekaz: PiS, dotrzymując przedwyborczych obietnic, odwdzięczył się za głosy szerokiego elektoratu, ale taki hojny nie był już dla protestujących w Sejmie, bo niepełnosprawni są mniejszością, która nie wywoła sondażowego tsunami.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (9)

 • z dobrobytu(2018-06-09 11:32) Zgłoś naruszenie 90

  FAKT-Zabiła niepełnosprawną córkę i siebie! Dlaczego?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Róża Malawska(2018-06-10 15:45) Zgłoś naruszenie 61

  To co się wydarzyło przez te 40 dni w sejmie to wykladnia jakim społeczeństwem jesteśmy, ale najbardziej obrazuje stosunek rządu do niepełnosprawnych. Katolickim krajem jesteśmy tylko na papierze i tylko dlatego, że kiedyś nas nasi rodzice ochczcili bo tak czynili ich rodzice a nasi rodzice...

  Odpowiedz
 • INKA(2018-09-13 20:26) Zgłoś naruszenie 10

  o b ł u d n y PIS podlizuje się tylko tym, którzy liczbowo moga go wspierać w wyborach. NIEPEŁNOSPRAWNYCH JEST ZA MAŁO !!! żeby mogli im zapewnić dużą ilość głosów. Dlatego tak HANIEBNIE ICH POTRAKTOWANO !!! OBRZYDLIWE !!! / 300 zł na wyprawkę dla bogaczy ???????/ jak zostaną kalekami to zobaczą ile kosztuje życie takiego człowieka

  Odpowiedz
 • Zniesmaczony(2018-06-10 12:15) Zgłoś naruszenie 05

  Szanowna Redakcjo, sformułowanie inwalida ma negatywne konotacje i wydźwięk stygmatyzujący. Takie określenia jak "inwalidztwo" i "kalectwo" to relikty "z zamierzchłej epoki" i powinny raz na zawsze zniknąć z języka publicznego!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ki(2018-06-11 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli słowo inwalida oburza , to dlaczego tyle milionów zdrowych osób załatwiło sobie rentę, a zatem inwalidztwo. Nic nie oburza skoro można wyciągnąć kasę . Większość pracujących rencistów to zdrowi ludzie tak samo funkcjonujący jak inni niby zdrowi, dlatego system trzeba zmienić i zastosować weryfikacje stałych rent.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane