Protest opiekunów osób niepełnosprawnych: Czas na test obietnic rządu

autor: Grzegorz Osiecki07.06.2018, 07:32; Aktualizacja: 07.06.2018, 09:30
Dzięki protestowi społeczeństwo nabrało empatii dla niepełnosprawnych

Dzięki protestowi społeczeństwo nabrało empatii dla niepełnosprawnychźródło: ShutterStock

1 lipca niepełnosprawni i ich rodzice będą zapisywać się do lekarzy specjalistów i na rehabilitację. Chcą sprawdzić, czy zostaną obsłużeni bez kolejki

Sejm debatował wczoraj nad dwoma wnioskami w sprawie wotum nieufności dla Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej. Miały być ostatnim politycznym akordem zawieszonego protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Ale nie będą, bo sami niepełnosprawni i ich opiekunowie zapowiadają kolejne działania.

Koniec protestu, czas na listy

Jeszcze w tym tygodniu mają wysłać list do prezydenta z prośbą, by spotkał się w sprawie ich postulatu świadczenia 500 zł. List przekażą do pałacu pocztą oraz osobiście zamierzają go dostarczyć prezydenckiemu ministrowi Wojciechowi Kolarskiemu. Kolejne pismo chcą zaadresować do minister Elżbiety Rafalskiej, by wyliczyła minimum socjalne dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną. Dziś takie minimum określa Instytut Spraw Socjalnych, ale dla gospodarstw pracowniczych i emeryckich np. dla singla wynosi ono 1134,46 zł, a dla rodziny z dzieckiem w wieku szkolnym 2989 zł, czyli 996 zł na osobę. Drugi z postulatów opiekunów niepełnosprawnych dotyczył podwyżki renty socjalnej, docelowo do poziomu nowo wyliczonego minimum socjalnego dla gospodarstwa z niepełnosprawnym.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • chory(2018-06-08 09:01) Zgłoś naruszenie 10

    już to widzę jak rejestratorki pogonią takich co chcą bez kolejki , to jest nierealne w życiu, jak żyć .........?

    Odpowiedz
  • dana(2018-06-08 11:11) Zgłoś naruszenie 10

    Rejestratorka powinna przestrzegać prawa i każdego niepełnosprawnego zarejestrować bez kolejki. A nie dyskutować z osobą z opiekunem, jak to ma miejsce obecnie. Bo tak pan doktor każe. Pan doktor na państwowym każe nie przyjmować , zapisywać się w kolejkach na pół roku do przodu,a w gabinecie prywatnym czeka się tylko kilka dni lub od razu . NFZ mając kilkanaście lat rozeznania w sytuacji leczenia i rehabilitacji , nic nie robi , aby poprawić sytuację. W ramach umów z NFZ podpisują prywatne zakłady rehabilitacyjne i czeka się na proste ćwiczenia 7 miesięcy , a odpłatnie od razu. Dlaczego NFZ nie buduje własnych obiektów rehabilitacyjnych .Zatrudnia lekarzy , masażystów, tak jak w sanatorium. Wyposażenia , wanny solankowe , borowina , a zlikwidować ćwiczenia najprostsze które są niezbędne dla OSÓB PO RÓŻNYCH WYPADKACH , ALE BEZCELOWE DLA OSÓB SPRAWNYCH ( nóżka w górę , rączka w dół , ćwiczenia do lustra) . Brak kontroli przez prac NFZ. Podobnie jak z mieszkaniami dla ludzi. Taniej i po prostu kolejki automatycznie się z likwiduje. A prywatnie każdy kiedy zechce może skorzystać z prywatnych gabinetów za odpłatnością.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane