statystyki

Będą dopłaty dla niepełnosprawnych uczniów

autor: Michalina Topolewska29.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 29.05.2018, 08:40
niepełnosprawni

Łącznie dopłaty z „Wyprawki szkolnej” mają trafić do 34 tys. dzieci.źródło: ShutterStock

18 mln zł zaplanował rząd na realizację tegorocznej edycji programu „Wyprawka szkolna”, który dofinansowuje zakup podręczników dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prace nad projektem uchwały i rozporządzenia w tej sprawie zostały wpisane do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Z przedstawionej w nim informacji wynika, że wsparcie na pokrycie kosztów kupna podręczników będzie przysługiwać uczniom mającym wspomniane orzeczenie, którzy w rozpoczynającym się 1 września nowym roku szkolnym będą zaczynali naukę m.in. w szkole branżowej I stopnia, technikum, liceum lub szkole artystycznej. Ponadto program obejmie pomocą w formie dofinansowania zakup materiałów edukacyjnych uczniów klas III szkół podstawowych, którzy mają niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym bądź z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeśli nie będą korzystać z książek zapewnianych przez ministra edukacji narodowej. Łącznie dopłaty z „Wyprawki szkolnej” mają trafić do 34 tys. dzieci.

W tym roku rząd będzie też kontynuował program pomocy dla uczniów, których rodziny zostaną poszkodowane na skutek nagłych zjawisk atmosferycznych. Z uwagi na cykliczne pojawianie się burz i nawałnic, zmieni się jego formuła na program wieloletni, co ma ułatwić i przyspieszyć udzielanie wsparcia. Tak jak do tej pory, program będzie umożliwiał uzyskanie trzech form pomocy. Pierwsza to zasiłek losowy w wysokości od 500 zł do 1000 zł na ucznia, przeznaczony na zakup wyposażenia edukacyjnego. Drugą będzie dofinansowanie do wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego w kwocie do 1200 zł, a trzecią będą zajęcia opiekuńcze i terapeutyczno-edukacyjne organizowane w najbliższym otoczeniu dziecka. Co do zasady warunkiem korzystania z tych świadczeń będzie wcześniejsze przyznanie rodzinie zasiłku celowego, wypłacanego na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Na finansowanie programu w latach 2018–2022 zarezerwowanych ma być 25 mln zł (po 5 mln zł w każdym z nich). 


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane