statystyki

Będą dopłaty dla niepełnosprawnych uczniów

autor: Michalina Topolewska29.05.2018, 07:28; Aktualizacja: 29.05.2018, 08:40
niepełnosprawni

Łącznie dopłaty z „Wyprawki szkolnej” mają trafić do 34 tys. dzieci.źródło: ShutterStock

18 mln zł zaplanował rząd na realizację tegorocznej edycji programu „Wyprawka szkolna”, który dofinansowuje zakup podręczników dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prace nad projektem uchwały i rozporządzenia w tej sprawie zostały wpisane do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Z przedstawionej w nim informacji wynika, że wsparcie na pokrycie kosztów kupna podręczników będzie przysługiwać uczniom mającym wspomniane orzeczenie, którzy w rozpoczynającym się 1 września nowym roku szkolnym będą zaczynali naukę m.in. w szkole branżowej I stopnia, technikum, liceum lub szkole artystycznej. Ponadto program obejmie pomocą w formie dofinansowania zakup materiałów edukacyjnych uczniów klas III szkół podstawowych, którzy mają niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym bądź z niepełnosprawnościami sprzężonymi, jeśli nie będą korzystać z książek zapewnianych przez ministra edukacji narodowej. Łącznie dopłaty z „Wyprawki szkolnej” mają trafić do 34 tys. dzieci.

W tym roku rząd będzie też kontynuował program pomocy dla uczniów, których rodziny zostaną poszkodowane na skutek nagłych zjawisk atmosferycznych. Z uwagi na cykliczne pojawianie się burz i nawałnic, zmieni się jego formuła na program wieloletni, co ma ułatwić i przyspieszyć udzielanie wsparcia. Tak jak do tej pory, program będzie umożliwiał uzyskanie trzech form pomocy. Pierwsza to zasiłek losowy w wysokości od 500 zł do 1000 zł na ucznia, przeznaczony na zakup wyposażenia edukacyjnego. Drugą będzie dofinansowanie do wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego w kwocie do 1200 zł, a trzecią będą zajęcia opiekuńcze i terapeutyczno-edukacyjne organizowane w najbliższym otoczeniu dziecka. Co do zasady warunkiem korzystania z tych świadczeń będzie wcześniejsze przyznanie rodzinie zasiłku celowego, wypłacanego na podstawie przepisów o pomocy społecznej. Na finansowanie programu w latach 2018–2022 zarezerwowanych ma być 25 mln zł (po 5 mln zł w każdym z nich). 


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane