Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 24 maja 2018 roku

autor: Joanna Śliwińska24.05.2018, 08:55; Aktualizacja: 24.05.2018, 09:09
Osoba pobierająca zasiłek macierzyński może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i nie będzie to miało wpływu na prawo do zasiłku – będzie on dalej wypłacany.

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i nie będzie to miało wpływu na prawo do zasiłku – będzie on dalej wypłacany.źródło: ShutterStock

W jakim przypadku przedsiębiorca pobierający zasiłek macierzyński nie będzie opłacał składki zdrowotnej?

● Od kilku miesięcy pobieram zasiłek macierzyński. Zanim jednak wrócę do pracy na etat, chciałabym rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. W jakiej wysokości będę musiała opłacać składki na ubezpieczenie, bo podobno weszły w życie jakieś przepisy zmniejszające ich wysokość dla nowych przedsiębiorców? Czy będę mogła dalej pobierać zasiłek macierzyński?

Osoba pobierająca zasiłek macierzyński może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i nie będzie to miało wpływu na prawo do zasiłku – będzie on dalej wypłacany. Obowiązek opłacania składek będzie natomiast uzależniony od wysokości pobieranego zasiłku, ewentualnie od wysokości przychodu uzyskiwanego z działalności.

Zasiłek macierzyński, mimo że wypłacany z tego samego ubezpieczenia co zasiłek chorobowy, wypłacany jest na zupełnie innych zasadach. Podstawowym warunkiem jego otrzymania jest urodzenie (przyjęcie na wychowanie) dziecka, nie zaś niezdolność do pracy z tym związana. Dlatego też osoba pobierająca to świadczenie może np. rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Tytułem do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w tym okresie jest samo pobieranie zasiłku, a składki finansuje budżet państwa. Założenie firmy będzie miało ten skutek, że powstanie nowy, dodatkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, ale tylko fakultatywny. Przedsiębiorca nie będzie musiał ich opłacać, bo nadal będzie podlegał ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane