statystyki

ZUS może przywrócić termin sprzeciwu od kontroli

autor: Marcin Nagórek24.05.2018, 20:00
Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców.

Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Moja firma przeszła kontrolę ZUS. Chcę wnieść sprzeciw co do samego jej przebiegu, zawiadomienia itp. Uważam, że doszło do naruszeń przepisów. Problem w tym, że właśnie upłynął termin do jego wniesienia. Czy mogę złożyć wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie tego sprzeciwu? Czy ZUS może go przywrócić?

Zasady wnoszenia sprzeciwu od czynności kontrolnych różnych organów, w tym ZUS, znajdują się we wprowadzonej w ramach Konstytucji biznesu ustawie - Prawo przedsiębiorców. Choć weszła ona w życie całkiem niedawno, bo 30 kwietnia, to jednak przepisy dotyczące m.in. wnoszenia sprzeciwu do czynności kontrolnych są niemal identyczne z tymi obowiązującymi poprzednio. Były one zawarte w uchylonej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców. Wynika z niego m.in., że sprzeciw należy złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem i zawiadomić na piśmie inspektora kontroli ZUS. Kontrolowany ma to trzy dni robocze od dnia, w który rozpoczęła się kontrola lub wystąpiła przesłanka do wniesienia sprzeciwu. Wówczas inspektor ZUS wstrzymuje kontrolę. Sprzeciw jest rozpatrywany w ciągu trzech dni roboczych od dnia, w którym wpłynął do ZUS. W jego wyniku ZUS wydaje jedno z dwóch postanowień: albo o odstąpieniu od czynności kontrolnych, albo o ich kontynuowaniu. Przedsiębiorca ma prawo do złożenia zażalenia na otrzymane postanowienie. Musi je wnieść także w ciągu trzech dni od dnia, w którym otrzymał postanowienie. ZUS rozstrzygnie je w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym je otrzyma. Jeśli nie rozpatrzy sprzeciwu albo zażalenia w terminie, będzie to równoznaczne z uznaniem słuszności sprzeciwu lub zażalenia.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane