statystyki

ZUS może przywrócić termin sprzeciwu od kontroli

autor: Marcin Nagórek24.05.2018, 20:00
Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców.

Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Moja firma przeszła kontrolę ZUS. Chcę wnieść sprzeciw co do samego jej przebiegu, zawiadomienia itp. Uważam, że doszło do naruszeń przepisów. Problem w tym, że właśnie upłynął termin do jego wniesienia. Czy mogę złożyć wniosek o przywrócenie terminu na wniesienie tego sprzeciwu? Czy ZUS może go przywrócić?

Zasady wnoszenia sprzeciwu od czynności kontrolnych różnych organów, w tym ZUS, znajdują się we wprowadzonej w ramach Konstytucji biznesu ustawie - Prawo przedsiębiorców. Choć weszła ona w życie całkiem niedawno, bo 30 kwietnia, to jednak przepisy dotyczące m.in. wnoszenia sprzeciwu do czynności kontrolnych są niemal identyczne z tymi obowiązującymi poprzednio. Były one zawarte w uchylonej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Procedura składania i rozpatrywania sprzeciwu została określona w art. 59 prawa przedsiębiorców. Wynika z niego m.in., że sprzeciw należy złożyć na piśmie wraz z uzasadnieniem i zawiadomić na piśmie inspektora kontroli ZUS. Kontrolowany ma to trzy dni robocze od dnia, w który rozpoczęła się kontrola lub wystąpiła przesłanka do wniesienia sprzeciwu. Wówczas inspektor ZUS wstrzymuje kontrolę. Sprzeciw jest rozpatrywany w ciągu trzech dni roboczych od dnia, w którym wpłynął do ZUS. W jego wyniku ZUS wydaje jedno z dwóch postanowień: albo o odstąpieniu od czynności kontrolnych, albo o ich kontynuowaniu. Przedsiębiorca ma prawo do złożenia zażalenia na otrzymane postanowienie. Musi je wnieść także w ciągu trzech dni od dnia, w którym otrzymał postanowienie. ZUS rozstrzygnie je w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym je otrzyma. Jeśli nie rozpatrzy sprzeciwu albo zażalenia w terminie, będzie to równoznaczne z uznaniem słuszności sprzeciwu lub zażalenia.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane