statystyki

500 plus: Samotny opiekun prawny musi mieć alimenty

autor: Michalina Topolewska22.05.2018, 07:15; Aktualizacja: 22.05.2018, 07:32
Brak wiedzy o miejscu zamieszkania rodziców nie jest przeszkodą w wystąpieniu do sądu o alimenty.

Brak wiedzy o miejscu zamieszkania rodziców nie jest przeszkodą w wystąpieniu do sądu o alimenty.źródło: ShutterStock

Jeśli opiekun prawny dziecka jest osobą samotną, to prawo do świadczenia wychowawczego jest uzależnione od ustalenia na niego alimentów.

Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które jest związane z wystąpieniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka. Dotyczyło ono osób będących opiekunami prawnymi dzieci umieszczonych w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL), od których gminy wymagają przy składaniu wniosku o 500 zł na podopiecznego dołączenia dokumentów potwierdzających ustalenie alimentów. Zdaniem RPD takie postępowanie ze strony samorządów budzi wątpliwości, a opiekunowie nie powinni być traktowani tak jak inni rodzice samotnie wychowujący dzieci, których wspomniany wymóg obowiązuje.

Jednak resort rodziny wskazuje, że rzecznik nie ma racji. Tłumaczy, że żaden przepis ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) nie wyłącza stosowania przewidzianego w jej art. 8 ust. 2 warunku ustalenia alimentów, w sytuacji, gdy z wnioskiem występuje opiekun prawny. Dlatego każda osoba, która spełnia zawartą w art. 2 pkt 13 ustawy definicję samotnie wychowującej dziecko, w tym opiekun prawny, musi dostarczyć pochodzący lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy w sprawie alimentów. W przypadku opiekuna prawnego wymagane jest ustalenie alimentów na znajdujące się pod jego pieczą dziecko od obydwojga rodziców. Nie ma też znaczenia czy dziecko przebywa lub nie w ZOL.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane