statystyki

Województwa stracą na pracowniczych planach kapitałowych

autor: Tomasz Żółciak17.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 17.05.2018, 09:37
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

W przypadku CIT skutkiem reformy będą straty w samorządowych dochodach (pracodawcy płacący składkę na PPK od pracowników będą mogli je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów).źródło: ShutterStock

Dotarliśmy do wyliczeń na temat finansowych skutków zmian w oszczędzaniu na emerytury dla władz lokalnych. Szczebel wojewódzki wskutek wdrożenia PPK odnotuje ubytek na ponad 1,3 mld zł w skali roku.

Projekt ustawy o PPK jest na etapie konsultacji. Nowymi regulacjami żywotnie zainteresowane są samorządy. Jak wynika z naszych ustaleń, nie były zadowolone z ogólnych wyliczeń rządu, zawartych w ocenie skutków regulacji projektu. Dlatego poprosiły resort finansów o dokładniejsze wyliczenia, z podziałem na poszczególne szczeble samorządu. Udało nam się dotrzeć do tych szacunków.

W ogólnym rozrachunku w latach 2019–2029 wszystkie gminy, powiaty i województwa zyskają prawie 4 mld zł. Po stronie wydatkowej pojawi się jednak kwota ponad 4,8 mld zł, co w konsekwencji oznacza ujemne saldo (wyniesie ono 0,84 mld zł).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane