Przedsiębiorcy będą mieli mniej obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnieniem cudzoziemców spoza UE.
Firmy dobrze oceniają wprowadzone od niedawna ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE. Obowiązują od 1 lutego na podstawie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33) oraz wydanych do niej rozporządzeniach. Nowelizacja skraca procedurę zatrudnienia cudzoziemca: ma być jedno-, a nie dwuetapowa. Dotychczas przedsiębiorca najpierw starał się o uzyskanie od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca, a następnie o zezwolenie na jego zatrudnienie. Przyrzeczenia zostały zlikwidowane.
Nowelizacja zniosła też bezwzględny obowiązek przeprowadzenia tzw. testu rynku pracy. Polega on na sprawdzeniu, czy na oferowane cudzoziemcowi miejsce nie znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Test został utrzymany tylko w tzw. zawodach wrażliwych, w których więcej jest chętnych do pracy Polaków niż ofert. Każdy wojewoda stworzy listę takich zawodów na lokalnym rynku w porozumieniu z wojewódzkim urzędem pracy i z wojewódzką radą zatrudnienia.
- Brak w pewnych sytuacjach uciążliwego testu rynku pracy jest dużym ułatwieniem dla firm - mówi Dorota Niewińska z Warbudu.
Nowym rozwiązaniem przewidzianym w nowelizacji jest to, że firmy nie będą musiały starać się u wojewody o nowe zezwolenie na pracę, jeśli zatrudniony przez nich cudzoziemiec podejmie pracę w innej miejscowości, niż wskazana w składanym przez nich wcześniej wniosku o zezwolenie.
- Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał ponownie przechodzić testu rynku pracy - mówi Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.
Firma nie będzie musiała ponownie ubiegać się o zezwolenie także w przypadku gdy powierzy cudzoziemcowi pracę o innym charakterze lub na innym stanowisku, niż określone w zezwoleniu. Nie może to jednak trwać dłużej niż 30 dni w roku. Ponowne zezwolenie nie będzie potrzebne, jeśli przedsiębiorca zmieni siedzibę lub miejsce zamieszkania, nazwę lub formę prawną działania. Także wtedy, gdy zostanie przejęty w całości lub części przez inną firmę.
Dzięki nowym przepisom zawartym w rozporządzeniu w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca wydawane jest bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz.U. z 2009 r. nr 16, poz. 85) łatwiej będzie zatrudnić Ukraińców, Rosjan i Białorusinów bez zezwolenia na pracę. Firmy nie będą musiały sprawdzać, czy na oferowane im miejsce pracy znajdzie się odpowiedni kandydat z Polski. Warunkiem skorzystania z takiej uproszczonej procedury będzie wcześniejsze zatrudnienie cudzoziemca przez co najmniej trzy miesiące na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.
- Po trzech miesiącach przedsiębiorca zna jakość pracy cudzoziemca. Jeśli mu się ona podoba, nie będzie miał oporów, aby zatrudnić go na podstawie zezwolenia na pracę bez konieczności przechodzenia testu rynku pracy - mówi Stanisław Mirecki, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów.
Inne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców wprowadza rozporządzenie z 30 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. nr 16, poz. 84). Do wniosku o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca pracodawca nie musi dołączać zaświadczeń o niekaralności i dokumentów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.