statystyki

Stypendium współfinansowane przez UE bez składek ZUS

autor: Paulina Szewioła16.05.2018, 16:00
Przedsiębiorca złożył do ZUS wniosek o interpretację, dotyczący naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego wynagrodzenia dla uczniów w ramach tego projektu.

Przedsiębiorca złożył do ZUS wniosek o interpretację, dotyczący naliczania składek na ubezpieczenia społeczne od wypłacanego wynagrodzenia dla uczniów w ramach tego projektu.źródło: ShutterStock

Uczniowie szkół zawodowych (z wyłączeniem placówek dla dorosłych i policealnych) będący uczestnikami praktyk realizowanych w ramach programów finansowanych z europejskich i krajowych środków, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym stwierdził ZUS.

Przedsiębiorca zamierzał organizować płatne praktyki zawodowe dla uczniów zespołu szkół zawodowych, w wymiarze nie większym niż 150 godzin, w ramach projektu współfinansowanego z pieniędzy UE. Za udział w nich uczniowie otrzymywać mają wynagrodzenie (stypendium). W zdecydowanej większości są oni niepełnoletni, chociaż zdarzają się i tacy, którzy mają ukończone 18 lat.

Praktyki w ramach projektu są organizowane w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy oraz umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Uczniowie nie będą jednak nawiązywać stosunku pracy z pracodawcą.

Nie są one także formą praktycznej nauki zawodu, o której mowa w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1644).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • noigit(2018-05-16 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze to brzmi, jednak praktyczne podejście do nauki powinno wziąć górę nad czystą teorią, szkoda, że tak mało uczelni proponuje studentom programy studiów dostosowane pod potrzeby rynku pracy i skonsultowane wcześniej z potencjalnymi pracodawcami

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane