statystyki

Alimenty: Dzieci w zakładach leczniczych bez 500+

autor: Michalina Topolewska16.05.2018, 18:00
RPD podkreśla, że nawet w razie zamiaru wytoczenia powództwa o zasądzenie alimentów na rzecz dzieci od ich rodziców, opiekunowie prawni mają z tym kłopoty.

RPD podkreśla, że nawet w razie zamiaru wytoczenia powództwa o zasądzenie alimentów na rzecz dzieci od ich rodziców, opiekunowie prawni mają z tym kłopoty.źródło: ShutterStock

Osoby, które są opiekunami prawnymi dzieci przebywających w zakładach opiekuńczo-leczniczych (ZOL), są wzywane przez gminy do przedstawienia wyroków zasądzających alimenty. Zdaniem Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka, nie powinni być traktowani jak samotni rodzice.

Na problem ten zwraca uwagę w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Co do zasady jest tak, że gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, to świadczenie 500+ nie może być przyznane. Jednak określona w przepisach ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm.) definicja takich podmiotów nie zawiera ZOL, w związku z czym opiekunowie prawni umieszczonych w nich dzieci, które są często ciężko chore i porzucone przez rodziców, mogą się ubiegać o 500 zł. Tak też było w poprzednim okresie świadczeniowym.

Trudności pojawiły się w bieżącym okresie wypłaty wsparcia. Okazało się, że opiekunowie prawni, wśród których są głównie siostry zakonne, zostali przez niektóre samorządy wezwani do uzupełnienia wniosku i dołączenia do niego wyroku zasądzającego alimenty na podopiecznych od ich rodziców. Gminy uznały, że takie osoby należy traktować jak samotnie wychowujące dziecko, te zaś na mocy obowiązujących od sierpnia ubiegłego roku znowelizowanych przepisów mogą otrzymać świadczenie wychowawcze, jeśli przedstawią tytuł wykonawczy potwierdzający ustalenie alimentów.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane