TRZY PYTANIA DO... Malwiny Staszak, metodyka języka angielskiego w Centrum Języka Angielskiego Archibald - Jak wybrać dobrą szkołę do nauki biznesowego języka angielskiego?
- Warto wybrać szkołę z renomą i doświadczeniem, czyli taką, która długo istnieje na rynku, przynajmniej od dziesięciu lat, dba o wysoki poziom kształcenia. Jak sprawdzić jakość nauczania?
W bardzo prosty sposób, np. pytając o posiadane przez nią certyfikaty. Miarodajne i uznane w świecie są np. polski PASE (wydawany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych) czy międzynarodowy Quality English. Warto też sprawdzić, czy szkoła ma akredytację kuratorium oświaty.
Jeżeli chcielibyśmy natomiast bazować na rankingach, musimy zwrócić uwagę, czy dobrane kryteria są rzeczywiście miarodajne, np. czy uwzględniają liczbę metodyków, wielkość grupy, doświadczenie i kwalifikacje lektorów oraz liczbę kursów istniejących, a nie tylko deklarowanych.
• Kiedy należy rozpocząć naukę języka biznesowego?
- Każda osoba zgłaszająca się na kurs powinna przejść test ustny i pisemny, który zweryfikuje jej poziom znajomości języka i pomoże dobrać optymalny rodzaj kursu. Naukę Business English można rozpocząć na każdym poziomie, od początkującego do zaawansowanego, nie trzeba wcale biegle posługiwać się językiem angielskim. Jeżeli jesteśmy zainteresowani rozwijaniem języka związanego z konkretną branżą, np. tą, w której pracujemy, warto dodatkowo skorzystać z kursów angielskiego dedykowanych specjalizacji, która nas interesuje, np. z zakresu bankowości i finansów, marketingu i zarządzania, prawa czy zarządzania zasobami ludzkimi. Takie warsztaty prowadzone są po angielsku przez profesjonalnego trenera biznesu i doświadczonego lektora Business English.
Jeśli ktoś ma możliwość uzupełnić swoją wiedzę na kursie wyjazdowym, to oczywiście jest to dobry pomysł, ale osobiście nie polecam takich kursów osobom początkującym. Tego typu wyjazd, żeby przyniósł jakiekolwiek wymierne efekty, musi trwać minimum miesiąc, dwa i powinien być prowadzony przez lektorów wyspecjalizowanych w nauczaniu angielskiego jako języka obcego.
Nauka od podstaw w grupie, w której dominują Polacy, nie ma sensu, lepiej w kraju wybrać kurs specjalistyczny, który da wymierne efekty i zapewni możliwość kontynuacji i utrwalania zdobytej wiedzy.
• Jakie certyfikaty angielskiego biznesowego są doceniane przez pracodawców w Polsce?
- Do popularnych certyfikatów biznesowych należą, wydawany przez instytut w Cambridge, BEC, który można zdawać na trzech poziomach oraz LCCI, będący typowym certyfikatem biznesowym, potwierdzającym, przede wszystkim, umiejętność pisania, np.: listów czy raportów. Oba te certyfikaty są akceptowane przez duże korporacje i organizacje międzynarodowe.
MALWINA STASZAK
metodyk języka angielskiego w Centrum Języka Angielskiego Archibald