Spór wokół trzynastki dla pracowników Wód Polskich

autor: Jakub Pawłowski10.05.2018, 07:14; Aktualizacja: 10.05.2018, 07:43
Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje.

Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje.źródło: ShutterStock

Spór wokół trzynastych pensji należnych ponad połowie pracowników Wód Polskich zamiast wygasnąć, rozgorzał na nowo. Najprawdopodobniej skończy się w sądzie

Konflikt na linii władze województw i PGW Wody Polskie trwa co najmniej od połowy lutego. Wtedy po raz pierwszy – po trudnych organizacyjnych początkach nowo powstałej instytucji odpowiadającej za całą gospodarkę wodną w kraju – obie strony głośno starły się w temacie rocznych nagród, które należą się byłym pracownikom samorządowym.

Chodzi przede wszystkim o ponad 2,5 tys. osób zatrudnionych w wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych. Od 1 stycznia są one w likwidacji, a ich dotychczasowi pracownicy zasilili – na mocy nowelizacji ustawy – Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 650 ze zm.) – szeregi Wód Polskich.

Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje. Strona rządowa wskazywała na samorządy, przekonując, że to one miały – jeszcze przed reformą – zagwarantowane środki w swoich budżetach na wypłatę wynagrodzeń. Z kolei urzędy marszałkowskie twierdziły, że Wody Polskie przejęły nie tylko pracowników, ale też i wszystkie zobowiązania wobec nich.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Waldi12(2018-05-10 16:58) Zgłoś naruszenie 03

    Powinno się skończyć dawno z trzynastą pensją,bo niby za co się ją dostaję.Panuje taka opinia jeśli chodzi o sferę budżetową że "czy się robi czy się leży pensja i trzynastka się należy".Ja tego nie wymyśliłem ale taka panuje opinia niestety w społeczeństwie.Lepiej przeznaczyć te pieniądze np. na osoby niepełnosprawne,i na inne cele pomocy dla ludzi.A tak pozostał ten relikt z czasów komuny i tak się ciągnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane