statystyki

Spór wokół trzynastki dla pracowników Wód Polskich

autor: Jakub Pawłowski10.05.2018, 07:14; Aktualizacja: 10.05.2018, 07:43
Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje.

Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje.źródło: ShutterStock

Spór wokół trzynastych pensji należnych ponad połowie pracowników Wód Polskich zamiast wygasnąć, rozgorzał na nowo. Najprawdopodobniej skończy się w sądzie

Konflikt na linii władze województw i PGW Wody Polskie trwa co najmniej od połowy lutego. Wtedy po raz pierwszy – po trudnych organizacyjnych początkach nowo powstałej instytucji odpowiadającej za całą gospodarkę wodną w kraju – obie strony głośno starły się w temacie rocznych nagród, które należą się byłym pracownikom samorządowym.

Chodzi przede wszystkim o ponad 2,5 tys. osób zatrudnionych w wojewódzkich zarządach melioracji i urządzeń wodnych. Od 1 stycznia są one w likwidacji, a ich dotychczasowi pracownicy zasilili – na mocy nowelizacji ustawy – Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 650 ze zm.) – szeregi Wód Polskich.

Zarzewiem sporu są wątpliwości, kto powinien wypłacić im należne dodatkowe pensje. Strona rządowa wskazywała na samorządy, przekonując, że to one miały – jeszcze przed reformą – zagwarantowane środki w swoich budżetach na wypłatę wynagrodzeń. Z kolei urzędy marszałkowskie twierdziły, że Wody Polskie przejęły nie tylko pracowników, ale też i wszystkie zobowiązania wobec nich.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Waldi12(2018-05-10 16:58) Zgłoś naruszenie 03

    Powinno się skończyć dawno z trzynastą pensją,bo niby za co się ją dostaję.Panuje taka opinia jeśli chodzi o sferę budżetową że "czy się robi czy się leży pensja i trzynastka się należy".Ja tego nie wymyśliłem ale taka panuje opinia niestety w społeczeństwie.Lepiej przeznaczyć te pieniądze np. na osoby niepełnosprawne,i na inne cele pomocy dla ludzi.A tak pozostał ten relikt z czasów komuny i tak się ciągnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane