statystyki

Bez ulgi w składkach ZUS za pracę na urlopie bezpłatnym

autor: Paulina Szewioła10.05.2018, 16:00
Zgodnie z przywołanym przepisem pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana.

Zgodnie z przywołanym przepisem pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana.źródło: ShutterStock

Pracownik, który korzystając z nieodpłatnych dni wolnych, świadczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz swojego pracodawcy, nie może opłacać niższych składek ZUS.

Mężczyzna był zatrudniony na pełny etat w szpitalu na stanowisku rehabilitanta. W trakcie trwania stosunku pracy rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej, polegającej na wykonywaniu usług fizjoterapeutycznych. Wykonywał je w swoim lokalu.

W związku z tym, że pobierał wynagrodzenie wyższe niż minimalne, z prowadzonej działalności gospodarczej zgłosił się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na to, że jest to jego pierwsza działalność, mógł skorzystać z preferencyjnych składek.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane