statystyki

Bez ulgi w składkach ZUS za pracę na urlopie bezpłatnym

autor: Paulina Szewioła10.05.2018, 16:00
Zgodnie z przywołanym przepisem pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana.

Zgodnie z przywołanym przepisem pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy systemowej, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana.źródło: ShutterStock

Pracownik, który korzystając z nieodpłatnych dni wolnych, świadczy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz swojego pracodawcy, nie może opłacać niższych składek ZUS.

Mężczyzna był zatrudniony na pełny etat w szpitalu na stanowisku rehabilitanta. W trakcie trwania stosunku pracy rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej, polegającej na wykonywaniu usług fizjoterapeutycznych. Wykonywał je w swoim lokalu.

W związku z tym, że pobierał wynagrodzenie wyższe niż minimalne, z prowadzonej działalności gospodarczej zgłosił się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego. Z uwagi na to, że jest to jego pierwsza działalność, mógł skorzystać z preferencyjnych składek.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane