statystyki

Po wyroku TK: Prawidłowości wyboru społecznych inspektorów pracy nie sprawdzi nawet sąd

autor: Łukasz Kuczkowski, Katarzyna Wilczyk10.05.2018, 08:25; Aktualizacja: 10.05.2018, 09:07
Jeżeli u pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja zakładowa, to wybory powinny być przeprowadzane wspólnie przez wszystkie działające u niego związki zawodowe.

Jeżeli u pracodawcy działa więcej niż jedna organizacja zakładowa, to wybory powinny być przeprowadzane wspólnie przez wszystkie działające u niego związki zawodowe.źródło: ShutterStock

Przy ich wyłanianiu brakuje jakiejkolwiek zewnętrznej kontroli, w tym również ze strony pracodawcy. A ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego sankcjonuje budzące wątpliwości przepisy.

Trybunał Konstytucyjny 26 kwietnia 2018 r. orzekł o zgodności z konstytucją (sygn. akt K 6/15) większości przepisów ustawy z 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 567 ze zm.; dalej: ustawa o sip). Zakwestionował jedynie dostęp społecznych inspektorów pracy (SIP) do danych osobowych pracowników bez wcześniejszego uzyskania ich zgód na przetwarzanie takich danych. Trybunał za zgodne z konstytucją uznał m.in. przepisy, które w sposób mało precyzyjny określają procedurę wyboru SIP, przyznając prawa w tym zakresie wyłącznie organizacjom związkowym, bez możliwości kontroli wyboru inspektorów przez pracodawcę czy jakikolwiek inny podmiot, w tym nawet przez sąd.

Rola i liczba SIP

Zgodnie z założeniem ustawodawcy społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników. Jej celem jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochrona uprawnień pracowniczych, określonych w prawie pracy. Zadania SIP koncentrują się zatem na kwestiach związanych z bezpieczeństwem (np. kontrola stanu budynków, maszyn i urządzeń, przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bhp), higieną pracy (np. zapewnienie pracownikom pomieszczeń higieniczno-sanitarnych) oraz prawną ochroną pracy (np. kontrola przestrzegania prawa pracy).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Spoełczny(2018-05-10 22:23) Zgłoś naruszenie 40

    Przykro Mi ale to praktycznie już nie działa. Sam Sejm załatwił SIP a KP sprowadzajac do dwóch przepisów 1.przełozony ma zawsze racje ,2. jeżeli nie ma patrz pkt nr 1. Jezeli mozna było w tym kraju robotnikom którzy pierwszy urlop mieli po roku pracy (stare czasy) ( za każdy rok przepracowany nawet ten pierwszy jest obowiązek udzielić urlopu -prawo do wypoczynku) ,a nastepnie jakby takich zaległych urlopów nie było wprowadzić na zakończenie urlop proporcjonalny dla tych robotników czym okradziono cała populacje.jeżeli można było wprowadzić kiedyś przepis ,że za niedziele nalezy się tylko dzień wolny czyniąc z Tych ludzi darmową siłe , jezeli można było wprowadzić darmowe dyż domowe art 151 KP,zlikwidować dodatki za warunki uciązliwe i szkodliwe, ukraść wstecznie emrytury za taką prace wprowadzając POmostowki o które kazdy musi sie sądzić -- to w tym kraju nie ma już prawa a wiec wszystko to fikcja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane