statystyki

SN: Pracownik musi być ubezpieczony w UE

autor: Bożena Wiktorowska10.05.2018, 07:14; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:04
Zakład odmówił wydania obowiązującego w tamtym okresie zaświadczenia E101.

Zakład odmówił wydania obowiązującego w tamtym okresie zaświadczenia E101.źródło: ShutterStock

Gdy ZUS odmawia wydania zaświadczenia potwierdzającego prawo pracownika do podlegania polskiemu ubezpieczeniu, pracodawca powinien zgłosić go do zagranicznej instytucji. Co więcej, takie decyzje ZUS mają trafiać do jego odpowiedników w krajach Unii Europejskiej. Tak uznał wczoraj Sąd Najwyższy, oddalając kasacje w dwóch sprawach dotyczących tej samej firmy.

Przedmiotem sporu była decyzja ZUS z 2008 r. Zakład odmówił wydania obowiązującego w tamtym okresie zaświadczenia E101. Dokument ten zwalniał pracodawcę z obowiązku płacenia składek w miejscu wykonywania pracy przez pracownika i tym samym potwierdzał, że za taką osobę firma będzie płacić niższy ZUS w Polsce. Podstawą do wystawiania takiego unijnego dokumentu było obowiązujące wówczas rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U. L 28, 30.1.1997). Dzięki temu osoba wykonująca pracę na terenie dwóch lub więcej państw nadal miała możliwość podlegania ubezpieczeniu w Polsce. Problem polegał na tym, że skarżąca firma dość swobodnie zinterpretowała ów zapis.

Jedna z odmów wydania zaświadczenia przez ZUS trafiła do Trybunału Unii Europejskiej (wyrok z 4 października 2012 r. sygn. sprawy C115/11). Uznał on, że jeśli ktoś na podstawie kolejnych umów o pracę wskazujących jako miejsce jej świadczenia kilka krajów, w rzeczywistości pracuje wyłącznie na terytorium jednego z tych państw, to nie spełnia kryteriów „osoby zwykle zatrudnionej na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich”. A to oznacza, że trzeba płacić składki w kraju wykonywania pracy.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane