statystyki

Poradnia kadrowa z dnia 10 maja 2018

autor: Maciej Ambroziewicz10.05.2018, 08:25; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:53
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

 Czy wodę dla pracowników można sfinansować z funduszu socjalnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

● Z uwagi na zbliżający się okres podwyższonych temperatur pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje (wodę). Poprzednia księgowa nie ujęła jednak takiej pozycji w planie finansowym, co powoduje, że nie posiadamy środków na ten cel. Czy dopuszczalne byłoby sfinansowanie takiego zakupu ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Kluczowe w tym przypadku jest pojęcie działalności socjalnej. Tylko na taką działalność mogą być bowiem przeznaczone środki funduszu. W art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: u.z.f.ś.s.) zdefiniowano ją jako „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”. Zapewnianie pracownikom wody (lub innych napojów) nie stanowi jednak działalności socjalnej w rozumieniu u.z.f.ś.s. Obowiązek ten wynika bowiem z przepisów bhp (tj. rozporządzeń: w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów; na marginesie zaznaczmy, że nie ma przy tym znaczenia, czy woda będzie udostępniana w pojedynczych butelkach, czy też w dystrybutorach). Tymczasem zgodnie z art. 8 ust. 1 u.z.f.ś.s. przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego. Przyznając więc jakiekolwiek świadczenia finansowane z funduszu, pracodawca powinien każdorazowo rozpatrywać sytuację osoby uprawnionej do korzystania z przewidzianych w nim świadczeń.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane