statystyki

Poradnia kadrowa z dnia 10 maja 2018

autor: Maciej Ambroziewicz10.05.2018, 08:25; Aktualizacja: 10.05.2018, 08:53
Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.źródło: ShutterStock

 Czy wodę dla pracowników można sfinansować z funduszu socjalnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania z zakresu prawa pracy.

● Z uwagi na zbliżający się okres podwyższonych temperatur pracodawca musi zapewnić pracownikom napoje (wodę). Poprzednia księgowa nie ujęła jednak takiej pozycji w planie finansowym, co powoduje, że nie posiadamy środków na ten cel. Czy dopuszczalne byłoby sfinansowanie takiego zakupu ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Kluczowe w tym przypadku jest pojęcie działalności socjalnej. Tylko na taką działalność mogą być bowiem przeznaczone środki funduszu. W art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: u.z.f.ś.s.) zdefiniowano ją jako „usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową”. Zapewnianie pracownikom wody (lub innych napojów) nie stanowi jednak działalności socjalnej w rozumieniu u.z.f.ś.s. Obowiązek ten wynika bowiem z przepisów bhp (tj. rozporządzeń: w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów; na marginesie zaznaczmy, że nie ma przy tym znaczenia, czy woda będzie udostępniana w pojedynczych butelkach, czy też w dystrybutorach). Tymczasem zgodnie z art. 8 ust. 1 u.z.f.ś.s. przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z niego. Przyznając więc jakiekolwiek świadczenia finansowane z funduszu, pracodawca powinien każdorazowo rozpatrywać sytuację osoby uprawnionej do korzystania z przewidzianych w nim świadczeń.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane