statystyki

Rzecznik generalny TSUE: Zabezpieczenie kar nie za wszelką cenę

autor: Łukasz Guza09.05.2018, 17:00
Zabezpieczenie miało być równowartością niewypłaconego jeszcze wynagrodzenia (5,2 tys. euro).

Zabezpieczenie miało być równowartością niewypłaconego jeszcze wynagrodzenia (5,2 tys. euro).źródło: ShutterStock

Przepisy krajowe nie mogą przewidywać przekazywania wynagrodzenia dla firmy delegującej pracowników na poczet ewentualnej kary pieniężnej z tytułu naruszenia prawa pracy. Tak wynika z opinii Nilsa Wahla, rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmuje się trybunał, dotyczy słoweńskiej spółki, która świadczyła usługi budowlane w Austrii (na rzecz obywatela austriackiego Michaela Vavtiego). Zostały one wykonane przez pracowników delegowanych. Austriacka policja finansowa przeprowadziła kontrolę na budowie i zarzuciła firmie popełnienie dwóch wykroczeń administracyjnych: niezłożenie odpowiednich zawiadomień o rozpoczęciu usług przez dwóch pracowników delegowanych oraz nieudostępnienie czterem takim zatrudnionym dokumentacji płacowej w języku niemieckim. Dlatego nałożono na M. Vavtiego obowiązek wstrzymania płatności i zażądano wniesienia zabezpieczenia finansowego na poczet kary pieniężnej, jaka mogła zostać nałożona na słoweńską firmę w związku z wynikami kontroli.

Zabezpieczenie miało być równowartością niewypłaconego jeszcze wynagrodzenia (5,2 tys. euro). Ostatecznie na słoweńską spółkę nałożono kary w wysokości 9 tys. euro. Po zakończeniu prac ta ostatnia wystąpiła do Vavtiego o zapłatę pozostałej części wynagrodzenia (5,2 tys. euro), ale ten odmówił, powołując się na zapłatę sumy organowi administracyjnemu (w formie zabezpieczenia). Sprawa trafiła do austriackiego sądu, który powziął wątpliwości co do zgodności omawianej procedury zabezpieczeń z dyrektywą 2006/123/WE z 12 grudnia 2006 r. dotyczącą usług na rynku wewnętrznym (Dz.U. z 2006 r. L 376, str. 36). Skierował więc pytanie prejudycjalne w tej sprawie do TSUE.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane