statystyki

Kiedy refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych nie podlega zwolnieniu z podatku oraz składek

autor: Izabela Nowacka01.05.2018, 13:00
Wyposażenie pracowników w odpowiednie okulary dotyczy zarówno sytuacji gdy obsługują oni sprzęt stacjonarny, jak i przenośny (laptopy).

Wyposażenie pracowników w odpowiednie okulary dotyczy zarówno sytuacji gdy obsługują oni sprzęt stacjonarny, jak i przenośny (laptopy).źródło: ShutterStock

Pracownik dostarczył zalecenie lekarza okulisty medycyny pracy o konieczności noszenia okularów do pracy przy komputerze. Zrefundowaliśmy mu część kosztów zakupu oprawek i szkieł. Jednak po kilku miesiącach zgłosił, że okulary uległy zniszczeniu i poprosił o ponowne dofinansowanie nowej pary. Czy jeżeli uzyska taki częściowy zwrot, to będzie on podlegał opodatkowaniu i oskładkowaniu? Załóżmy, że zwrot kosztów wyniósł 300 zł, a pracownik zarabia 2800 zł miesięcznie.

ODPOWIEDŹ

Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy nakładają na pracodawcę obowiązek stosowania wobec pracowników profilaktycznej ochrony zdrowia. W granicach tej ochrony mieści się kierowanie pracowników na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne. Na badaniach okresowych pracownicy wykonujący pracę przy komputerze są diagnozowani pod kątem widzenia. Zagrożenie związane z obsługą monitorów ekranowych jest bowiem czynnikiem uciążliwym obciążającym układ ruchu, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa, oraz narząd wzroku. O obowiązkach pracodawcy wobec pracujących przy komputerach mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane