statystyki

Kiedy refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych nie podlega zwolnieniu z podatku oraz składek

autor: Izabela Nowacka01.05.2018, 13:00
Wyposażenie pracowników w odpowiednie okulary dotyczy zarówno sytuacji gdy obsługują oni sprzęt stacjonarny, jak i przenośny (laptopy).

Wyposażenie pracowników w odpowiednie okulary dotyczy zarówno sytuacji gdy obsługują oni sprzęt stacjonarny, jak i przenośny (laptopy).źródło: ShutterStock

Pracownik dostarczył zalecenie lekarza okulisty medycyny pracy o konieczności noszenia okularów do pracy przy komputerze. Zrefundowaliśmy mu część kosztów zakupu oprawek i szkieł. Jednak po kilku miesiącach zgłosił, że okulary uległy zniszczeniu i poprosił o ponowne dofinansowanie nowej pary. Czy jeżeli uzyska taki częściowy zwrot, to będzie on podlegał opodatkowaniu i oskładkowaniu? Załóżmy, że zwrot kosztów wyniósł 300 zł, a pracownik zarabia 2800 zł miesięcznie.

ODPOWIEDŹ

Przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy nakładają na pracodawcę obowiązek stosowania wobec pracowników profilaktycznej ochrony zdrowia. W granicach tej ochrony mieści się kierowanie pracowników na badania lekarskie wstępne, okresowe i kontrolne. Na badaniach okresowych pracownicy wykonujący pracę przy komputerze są diagnozowani pod kątem widzenia. Zagrożenie związane z obsługą monitorów ekranowych jest bowiem czynnikiem uciążliwym obciążającym układ ruchu, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa, oraz narząd wzroku. O obowiązkach pracodawcy wobec pracujących przy komputerach mówi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane