statystyki

Jakie składki opłaca przedsiębiorca, który zachorował po urlopie rodzicielskim?

autor: Izabela Nowacka26.04.2018, 18:00
Nabycie prawa do zasiłków, w tym chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego, jest powiązane z ubezpieczeniem chorobowym, które w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ma charakter dobrowolny.

Nabycie prawa do zasiłków, w tym chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego, jest powiązane z ubezpieczeniem chorobowym, które w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ma charakter dobrowolny.źródło: ShutterStock

Prowadzę działalność gospodarczą. Do 12 kwietnia 2018 r. pobierałam zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Nie wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego z działalności. Czy to prawda, że to ubezpieczenie wygasło i teraz muszę ponownie złożyć zgłoszenie, żeby w razie choroby czy opieki nad dzieckiem otrzymać zasiłek? Czy będzie mnie obowiązywał okres wyczekiwania? Składki społeczne odprowadzam od najniższej podstawy wymiaru – 2665,80 zł.

PROBLEM

ODPOWIEDŹ

Zgadza się. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność gospodarczą musi dokonać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń, w tym do chorobowego. Jeśli zrobi to w ciągu 30 dni, nie będzie czekała na uaktywnienie prawa do zasiłku chorobowego przez 90 dni.

Na wniosek

Nabycie prawa do zasiłków, w tym chorobowego, macierzyńskiego lub opiekuńczego, jest powiązane z ubezpieczeniem chorobowym, które w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ma charakter dobrowolny.

Dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu podlegają, na swój wniosek, osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Zatem tylko osoba, która z tytułu działalności podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym obowiązkowo, może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. W przypadku zasiłku chorobowego nie wystarczy się zgłosić do ubezpieczenia i w razie rychłej niezdolności wnioskować o świadczenie. Konieczne jest pozostawanie w nim przez wyznaczony okres oraz terminowe opłacanie składek w należnej wysokości.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli jest to ubezpieczenie dobrowolne (okres wyczekiwania). Jednak do okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie jego okresy, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przysługującego w czasie trwania tytułu ubezpieczenia chorobowego (a więc w tym przypadku w czasie prowadzenia działalności) też jest traktowany jako okres ubezpieczenia chorobowego.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane