statystyki

Brak zgłoszenia dochodu, 500+ do zwrotu

autor: Michalina Topolewska25.04.2018, 07:46; Aktualizacja: 25.04.2018, 08:10
Sąd nie uwzględnił zarzutów stawianych przez matkę, stwierdzając, że została prawidłowo poinformowana o konieczności zgłaszania okoliczności związanych ze zmianą sytuacji dochodowej rodziny.

Sąd nie uwzględnił zarzutów stawianych przez matkę, stwierdzając, że została prawidłowo poinformowana o konieczności zgłaszania okoliczności związanych ze zmianą sytuacji dochodowej rodziny.źródło: ShutterStock

Treść pouczenia do wniosku jest tak skonstruowana, że zawiera zapisy o obowiązku informowania na bieżąco gminy o zmianach sytuacji dochodowej rodziny, które mają wpływ na pobieranie 500 zł na dziecko. Dlatego rodzic nie może wskazywać, że nie został prawidłowo powiadomiony o tym wymogu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, który odrzucił skargę w sprawie świadczenia wychowawczego. Została złożona przez matkę, której gmina nakazała zwrot nienależnie pobranych świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko. Było to spowodowane tym, że przy okazji składania wniosku o 500 zł na nowy okres świadczeniowy okazało się, że od października 2016 r. podpisała kolejną umowę o pracę z wyższym wynagrodzeniem. Skutkowało to tym, że osiągane przez jej rodzinę dochody przekroczyły kryterium uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko. Gmina wydała więc decyzję nakazującą zwrot pieniędzy wypłaconych od października 2016 r.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane