ZUS poległ w walce o składki ze zlecenia

autor: Paulina Szewioła25.04.2018, 07:06; Aktualizacja: 25.04.2018, 07:14
Organ rentowy upatrywał korzyści w zawartych przez obydwa podmioty umowach o współpracę, np. o udzielenie licencji czy udostępnienie systemu sprzedaży biletów.

Organ rentowy upatrywał korzyści w zawartych przez obydwa podmioty umowach o współpracę, np. o udzielenie licencji czy udostępnienie systemu sprzedaży biletów.źródło: ShutterStock

Nie każde powiązanie podmiotów – kapitałowe czy osobowe – uzasadnia obciążenie pracodawcy składkami z zawartych przez jego pracowników umów-zleceń.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

 • Voxveritas(2018-04-25 07:33) Zgłoś naruszenie 72

  ZUS to dawno poległa organizacja a umowy zlecenia to element jego patologi.. Tylko całkowita zmiana tego systemu na jeden sprawiedliwy wyrwany z łap politycznego koniunkturalizmu. Proponuję autorski program reformy ZUS dostosowany do współczesnych warunków społeczno-gospodarczych w Polsce , który może zmienić dzisiejszy absurd. Tylko Podstawowa Bazowa Emerytura dałaby szanse godnego życia nawet słabo zarabiającym. Wszyscy bez wyjątku musieliby oczywiście płacić jedną równą składkę przez okres np.40 lat. Po tym okresie składkowym nazbierałoby się prawa do emerytury obywatelskiej, równej dla wszystkich. Składka płacona przez 40 lat składkowych mogłaby wyglądać tak: - 500 zł na emeryturę + państwo dodawałoby 5% co rok za korzystanie z tych pieniędzy na emerytury aktualne - 300 zł na służbę zdrowia, która zostawała by do dyspozycji wojewódzkich samorządów dzielona za zakłady med. - 100 zł na świadczenie chorobowe, każdy może zachorować i potrzebować świadczenia w czasie choroby -- 80 zł na ubezpieczenie rentowe, każdy może ulec wypadkowi zatem dostanie rentę jak będzie niezdolny do pracy - 10 zł na aktywacje bezrobotnych, każdy może stracić pracę, trzeba mu pomóc - 10 zł na koszt administracji systemu, żeby wiadomo było ile wydają i mogą wydać na utrzymanie takiego systemu razem 1000 zł, specyficznego podatku celowego, oraz likwidacja przywilejów emerytalnych wszystkich ale wszystkich, zagwarantuje obywatelską emeryturę w wysokości ok. 2500 zł. Lub więcej w zależności od ilości wpływających środków. W tym systemie kobietom będącym na urlopie macierzyńskim i wychowawczym wliczano by ten czas do okresów składkowych. Ten system nadal pozostanie repartycyjny czyli dzisiejsi pracujący wpłacają na aktualne świadczenia emerytalne. Plus oczywiście solidna kwota wolna od podatków minimum 24 tys. w roku, jako standard cywilizowanego państwa, uzdrowi system emerytur, zatrudnienia i wysokości płac, zdejmując z pracodawców kaganiec pozapłacowych kosztów zatrudnienia oraz zmniejszając koszt utrzymania administracji i tworząc system przejrzystym.

  Odpowiedz
 • derek(2018-04-25 10:27) Zgłoś naruszenie 102

  Tylko dlaczego w cywilizowanym świecie nie ma problemu z taką instytucją. Firmy normalnie pracują pracownicy płacą składki w rozsądnej kwocie, a w Polsce doi sie wszystkich a najlepiej wstecz zmienia się interpretacje i tak w kółko kroi się kasę to jest nie do pomyślenia Jak wróci PO to ZUS będzie oddawał pieniądze z powrotem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • odwieczna zasada świętych mężów i patriotów(2018-04-25 16:59) Zgłoś naruszenie 10

  Witaj kościelny ,, prawdę mówiący" głosie manipulatorów odwiecznych. Nigdzie nie ma takiego systemu w normalnym kraju. Taki system mają wszyscy kapłani. Podstawowa baza, to życie na kosz ludzi w zamieszkiwanym kraju. W mieszkaniach wybudowanych za pieniądze wiernych i na terenie darmowym. Komuna aż miło. Do derek w świecie firmy ubezpieczeniowe też padają, a państwo płaci ludziom emerytury głodowe. Zwykli ludzie na całym świecie są zawsze okradani przez różnych prawych, sprawiedliwych a i świętych nierobiszy za to z koneksjami.

  Odpowiedz
 • mini Strant(2018-04-25 17:34) Zgłoś naruszenie 10

  mąż i patriota wstał po imprezie i zanim kac przejdzie zasiadł by komentować... bo jak słonko zajdzie znowu idzie na imprezę antykościelną do samego rana... zapomniałeś wtrącic coś na temat pomnika smoleńskiego, czy innego tematu piernika czy wiatraka

  Odpowiedz
 • De(2018-04-26 00:38) Zgłoś naruszenie 30

  Później nie ma na lekarzy dla niepełnosprawnych a po wypadku renty nie ma to heja do sejmu protestować jak żyć

  Odpowiedz
 • jaro(2018-05-17 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego jesteśmy tak krzywdzeni interpretacje były na tak , a teraz robi się krzywdę ludziom żeby oni te pieniądze mieli ale ich nie mają bo ich nie było na całej imprezie zarobiło Państwo, które miało usługi na przetargach bardzo bardzo tanie. To jest zbrodnia kto na to pozwala .Ciekawe kiedy powstanie ruch pokrzywdzonych .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane